Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

EBRD ile Şişecam Arasında Öz Sermaye Yatırımı Anlaşması

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), cam sektörünün global oyuncusu Şişecam Topluluğu bünyesindeki Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret AŞ’ye ortak oluyor. Taraflar arasındaki anlaşmaya göre EBRD, Paşabahçe Cam’ın yüzde 15,44 oranındaki hissesi için 125 milyon Euro ödeyecek.

yapi.com.tr
EBRD ile Şişecam Arasında Öz Sermaye Yatırımı Anlaşması

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şişecam Topluluğu bünyesindeki Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret AŞ’ye ortak oluyor. Anlaşma kapsamında; Paşabahçe Cam’ın yüzde 15,44 oranındaki hissesi için 125 milyon Euro ödeyecek olan EBRD, böylece Türkiye’de şimdiye kadar yaptığı en büyük öz sermaye yatırımını gerçekleştiriyor.  

Söz konusu yatırımla EBRD ile uzun yıllara dayanan işbirliklerinin yeni bir boyut kazandığını kaydeden Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, bunun ayrıca uluslararası alanda Türkiye’ye ve Şişecam Topluluğu’na duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Anlaşmaya göre hem üretim kapasitesi hem de global pazardan aldığı yüzde 12’lik payla dünyanın en büyük üçüncü cam ev eşyası üreticisi olan Paşabahçe Cam’ın uluslararası alandaki şirket değerinin 810 milyon Euro (1,1 milyar dolar) seviyesinde olduğunu ifade eden Kırman, “Bu ortaklığı, Türkiye ile birlikte Rusya ve Bulgaristan’da üretim yapan, satışlarının 3’te 2’sini yurtdışı pazarlarda gerçekleştiren Paşabahçe Cam’ı dünya liderliğine taşıma hedefimiz doğrultusunda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. 2020 vizyonumuzu paylaşan EBRD gibi saygın bir uluslararası ortakla global hedeflerimize giden yolda daha hızlı koşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“Bu işbirliğiyle zaten güçlü olan Paşabahçe Cam daha da güçlenecektir”

EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti ise ortaklık anlaşmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Çok iyi bilinen ve saygıdeğer bir Türk şirketi olan Paşabahçe Cam’a ortak olarak Şişecam Topluluğu ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu işbirliğiyle zaten güçlü olan Paşabahçe Cam daha da güçlenecektir”.  

Ortaklığın açıklandığı İstanbul’daki toplantıda konuşan EBRD Türkiye Ülke Direktörü Michael Davey de, “Bu anlaşma, EBRD’nin Türkiye’de daha fazla öz sermaye yatırımı yapma ve Türk şirketlerinin büyümesini destekleme isteğinin bir kanıtıdır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ebrd-ile-sisecam-arasinda-oz-sermaye-yatirimi-anlasmasi_125863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!