Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EBSO'dan Kağıt Toplama Yasağına Tepki

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kağıt toplayıcılarından kağıt alan şirketler 140 bin liraya kadar ceza keseceği yönündeki tebligata tepkiler sürüyor.

yapi.com.tr
EBSO'dan Kağıt Toplama Yasağına Tepki

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, karar gereğince sokaktan toplanan kağıdı satanın 20 bin, alanın 140 bin lira ceza ödeyeceğini kaydeden Kora, geri dönüşüm konusunda çok geri olan Türkiye’de ekonomiye büyük zarar vereceğini söyledi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kaynak sıkıntısı sebebiyle başlayan geri dönüşüm hareketinin, çevre kirliliğini önlediği gibi doğal kaynakların harcanmasını azaltarak büyük tasarruf sağladığına işaret eden Kora, sadece tek bir alüminyum kutunun geri dönüştürülmesinin bile bir televizyonu üç saat boyunca çalıştıracak enerji tasarrufu sağladığını söyledi.

EBSO Meclis Üyesi Kora, dünyada toplam bin tesiste, yılda 200 milyon ton atığın değerlendirilerek yaklaşık 130 trilyon kilowat/saat elektrik üretildiğini belirtti. Kora, “ABD ve Avrupa’da geri dönüşüm alanında çok uzun yıllar önemli mesafeler alınırken Türkiye’de bu süreç, 1991 yılında yürürlüğe giren Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’yle başladı. Türkiye’de bütün atıkları içeren bu çerçeve yönetmelik, özel sektöre ilk kez piyasaya sunduğu ürünün atığını geri kazandırması konusunda zorunluluk getirdi. Bugün Türkiye’de yılda yaklaşık olarak 25 milyon ton evsel atık, 1,2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık çıkıyor. Türkiye’de çöp toplama sektöründe 500 bin toplayıcı bulunduğu tahmin ediliyor. Geri dönüştürülen atıkların yüzde 43’ünü kağıt, yüzde 27’sini plastik, yüzde 12’sini cam, yüzde 8’ini tekstil ürünleri, yüzde 4’ünü de metal oluşturuyor. Türkiye’de tüm atıkların geri dönüşüm oranı, ortalama yüzde 10-12 seviyesindeyken ambalaj malzemelerinin geri dönüşüm oranı yüzde 20’lerde ve ilk sırada yer alıyor. Bu işten geçimini sağlayan 500 bine yakın kişi ve ailelerinin işsiz kalması bir yana, bu sayede ayrımı yapılarak elde edilen atıkların üretime geri kazandırılmasının önüne geçilerek ekonomiye, çevreye ve doğal kaynaklara büyük zarar verilecektir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ebsodan-kagit-toplama-yasagina-tepki_142781.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!