Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

VitrA'dan Mimarlara İstanbul...

Eczacıbaşı, İrlanda'daki Yeni Tesisinde Üretime Start Verdi

Eczacıbaşı, İrlanda'daki Yeni Tesisinde Üretime Start Verdi

yapi.com.tr
Eczacıbaşı, İrlanda'daki Yeni Tesisinde Üretime Start Verdi

b>VitrA Karo Seramik’in İrlanda’daki yeni tesisi, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan tarafından törenle açıldı. Yeni tesisle birlikte, VitrA Karo Seramik’in İrlanda’daki üretim kapasitesi 1 milyon 750 bin metrekareye ulaştı. Arklow şehrinde kurulu bulunan VitrA Ireland Ltd., İrlanda’nın tek karo üreticisi konumunda bulunuyor.

Eczacıbaşı Topluluğu, uluslararası pazarlara açılma ve uluslararası üretici olma hedefine yönelik önemli girişimlerinden birini daha İrlanda’da hayata geçirdi.
VitrA Karo Seramik’in, 16 Nisan 2004 tarihinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile İrlanda AB İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dick Roche’un katılımıyla temelleri atılan yeni tesisi, 31 Mart 2005 tarihinde Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan tarafından açıldı.

VitrA Karo Seramik tarafından İrlanda’nın Arklow şehrinde 1998 yılında kurulan VitrA Ireland Ltd, bugün halen İrlanda’nın tek karo üreticisi konumunda bulunuyor. Pazar payının artması nedeniyle ortaya çıkan kapasite artırımı ve modernizasyon ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan yeni tesisle birlikte, VitrA Ireland’ın toplam yatırım değeri 20 milyon dolara, üretim kapasitesi ise 1 milyon 750 bin metrekareye ulaştı.

Yeni tesisin hizmete girmesiyle birlikte VitrA Ireland’ın cirosunun 2005 yılı sonunda 25 milyon dolara ulaşması hedefleniyor.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan, yeni tesisle birlikte Eczacıbaşı Karo Seramik’in toplam kapasitesinin 22 milyon metrekareye ulaştığını belirterek, “İrlanda’daki yatırımımız, VitrA’yı dünya lideri yapma hedefimizin en önemli adımlarından birini oluşturuyor” dedi.

1998 yılından bu yana İrlanda’da edindikleri deneyimin, dünyada yeni yatırımlar gerçekleştirme konusunda kendilerini cesaretlendirdiğini vurgulayan Karamercan, “Sizin paha biçilmez ortaklığınız ve ürünlerimize olan güveniniz, bu yatırımların ve 2004 yılında 530 milyon dolara ulaşan Yapı Grubu ürünleri satışlarımızın temel taşlarını teşkil ediyor” diye konuştu.
Karamercan konuşmasında, Türkiye’de doğan ve bugün bir dünya markası olan VitrA’nın banyo kültüründeki yeni yaklaşımlarına da değinerek, “Geleneksel ve modern bakış açılarını bir araya getiren VitrA, geçmişin kültürel birikiminin günümüz tasarım anlayışında yankılandığı başka bir dünyaya sizleri davet ediyor” dedi.

VitrA Karo Seramik

VitrA markası ile karodan küvete, seramik sağlık gereçlerinden aksesuara, armatürden banyo mobilyasına kadar geniş bir ürün yelpazesi ile komple banyo çözümleri sunan Eczacıbaşı Yapı Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyete başlayan VitrA Karo Seramik, Bozüyük, Tuzla ve İrlanda’da bulunan 3 modern tesisiyle Avrupa’nın önde gelen seramik karo üreticileri arasında yer alıyor. Rusya’da ve Türkiye’de kurulacak yeni tesisler ile birlikte kapasitenin, 2006 yılında 26 milyon metrekareye çıkarılması planlanıyor.

2004 yılında ihracatını yüzde 20 artıran VitrA Karo Seramik, Eczacıbaşı Yapı Grubu’nun geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği yaklaşık 300 milyon dolarlık dışsatımda 70 milyon USD’lık bir paya sahip. İrlanda'da bulunan Arklow ve Dublin showroomlarının yanı sıra Atlanta, Moskova ve Kerpen’de de mağazaları bulunan VitrA Karo Seramik’in temel dışsatım pazarları arasında Almanya, İngiltere, İrlanda, ABD, Kanada, Benelux ve İskandinav ülkeleri, BDT, Kıbrıs ve Ortadoğu ülkeleri bulunuyor.

Dünyanın en ileri teknolojisi olarak kabul edilen tek pişirim teknolojisini kullanan VitrA Karo Seramik, 2002 yılında Türkiye’de ilk kez 2,5 x 2,5 cm mozaik karo üretimini gerçekleştirirken, bu tesisle Avrupa’nın önde gelen bir kaç önemli mozaik üreticilerinden biri oldu. VitrA Karo’nun geniş ürün yelpazesi içinde seramik karolar, sırlı ve sırsız porselen karoların yanısıra, yüzme havuzları için üretilen karolar ve aksesuarlar yer alıyor.

VitrA Karo ürünleri; VitrA Rezidans ve VitrA Arkitekt grupları adı altında ebatları
2,5 x 2,5 ile 60 x 90 cm arasında değişen geniş bir yelpazesi ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. VitrA Rezidans banyo, mutfak, salon ve teras gibi yaşama mekanları için tasarlanan estetik serilerden, VitrA Arkitekt ise endüstriyel ve ticari mekanlar için profesyonel kullanıma yönelik geliştirilen teknik ürün gruplarından oluşuyor.

Banyodan mutfağa, havuzdan dış cepheye kadar çok geniş kullanım alanına hitap eden VitrA Karo ürün yelpazesinde; kendi bünyesinde uzman bir ekip tarafından tasarlanan ürünlerin yanısıra; çeşitli projelerde Ross Lovegrove, Defne Koz, NOA ve Catherine Delcourt Beaudry gibi önemli tasarımcılar ile birlikte çalışılarak tasarlanan özel koleksiyonlar da yer alıyor.

2005 yılında da cam mozaik bordürler ile zenginleştirilen serileri, minimalist akımın etkisiyle geliştirilen kesme bordür ve dekorları, dayanıklılığı ile son yıllarda giderek daha da fazla tercih edilen porselen karoları, her zevke uygun olarak tasarlanmış mozaik serileri ve VitrAclean, VitrAantibacterial, VitrAprotect gibi üretimde uygulanan ileri teknolojileri ile VitrA Karo, farklı konseptleri yaratmaya olanak veren tasarımları ve yenilikçi yaklaşımı sektöre yansıtıyor.
Türkiye'de ilk defa nihai tüketicilere ve profesyonellere danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan VitrA Info Center'larda ise tüm karo seramik malzemeler tek bir mekanda sergilenerek karo seramik dünyası ile ilgili gelişmeler, yeni teknolojiler ve yeni ürünler tanıtılırken, uzman bir kadro tarafından havuz, dış cephe ve yükseltilmiş döşeme alanlarında projelelendirme hizmetleri de sunuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eczacibasi-irlandadaki-yeni-tesisinde-uretime-start-verdi_25352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!