Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Efes Antik Kentine Kanal Projesi

Efes antik kentine kanal projesi, Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ilk kez 1993 yılında Selçuk ilçesinin CHP’li belediye başkanı tarafından getirilmişti. Proje, Efes antik kenti limanının bir kanalla denize bağlanması, kanal açıldıktan sonra teknelerle limanın gezilmesini öngörüyordu.

Cumhuriyet Gazetesi
Efes Antik Kentine Kanal Projesi

Efes antik kentine kanal projesi, Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ilk kez 1993 yılında Selçuk ilçesinin CHP’li belediye başkanı tarafından getirilmişti. Proje, Efes antik kenti limanının bir kanalla denize bağlanması, kanal açıldıktan sonra teknelerle limanın gezilmesini öngörüyordu. Genel müdürlük olarak projeyi destekledik, ancak kulağa hoş gelen projenin önemli bir eksik yanına dikkati çektik!

Burasının dünya miras listesinde olan önemli bir antik kent olduğunu, yapılacak her türlü kazı çalışmasının Efes Kazı Heyeti Başkanlığı’nca yapılacağını, ancak kazı çalışmaları tamamlanınca projenin hayata geçebileceğini bildirdik. Söylediklerimiz, kanalı bir yıl gibi kısa bir süre içinde açmak isteyen belediye başkanının hoşuna gitmemişti. Öfkesini, Selçuk Belediyesi’nin dergisinde, bu satırların yazarının adını vererek dile getirdi.

Şimdi yine Selçuk ilçesinin CHP’li belediye başkanlığı bu projeyi yeniden gündeme getiriyor... Bu ülkede kültürel mirası kim koruyacak? Bu proje için hiç görüş bildirmeyen Avusturya Bilimler Akademisi’ne ve Arkeoloji Enstitüsü’ne bağlı Efes Kazı Başkanlığı mı? Sadece kendi kazılarının dışında hiçbir kültürel miras tahribatına ses çıkarmayan, bana dokunmayan yılan yaşasın mantığıyla hareket eden Türk arkeoloji profesörleri mi? Kim?

Efes antik kentine, Efes Kazı Heyeti Başkanlığı’nın ve arkeoloji profesörlerinin göstermediği hassasiyeti, yanlış bilgilendirildiğini düşündüğüm Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın göstereceğini umuyorum.

Kenan Yurttagül / Eski Anıtlar ve Müzeler Gnl. Müd.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efes-antik-kentine-kanal-projesi_88475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!