Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes Antik Liman Kenti Projesi TBMM Gündeminde

Efes Antik Liman Kenti Projesi TBMM gündemine taşındı. CHP'li Kılıç, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

yapi.com.tr
Efes Antik Liman Kenti Projesi TBMM Gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Efes Antik Liman Kenti Projesine ilişkin soru önergesi hazırladı. Kılıç, sorusunun Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Kılıç, ''2011 seçimleri öncesinde hükümetin İzmir’le ilgili açıkladığı 35 İzmir projesi arasında yer alan Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etap ihalesi yapılmış ve 1 Mart 2018’de sözleşme imzalanmıştır. Projeyle ilgili tanıtımda “Tarihi dokuya zarar vermeden, sahilden yaklaşık 7 km boru hattı ile taşınacak su sayesinde bin yıldır tekne görmemiş Antik Efes Limanı’nın canlandırılacağı” ifade edilmiştir. Projenin ihale sürecinden soma yapılan açıklamalarda ise “Antik Kanal'm iki aşamalı bir proje olduğu, her aşamada Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan izin alındığı ve var olan değerlere zarar vermeden, doğayı tahrip etmeden kazının ve taramanın yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.” Öte yandan Efes sadece görkemli bir liman kenti değil, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, çeşitli kültürlere, medeniyetlere, felsefeye, mimariye katkı sağlayan ve inanç merkezi olarak da kabul gören insanlık tarihi açısından önemli bir merkezdir'' diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'ın soruları:
1. Tamamı doğal sit alanı içinde olan ve ihale süreci sonucunda kazıklar çakılmaya başlanan Efes Antik Liman kenti projesi sahası içindeki alanlarda gerekli arkeolojik arama, tarama ve kazı işlemleri yapılmış mıdır?

2. Efes Antik Liman Kenti Projesi’nin inşaat sahası içerisinde var olan yer altı ve yer üstü doğal değerler saptanmış mıdır? Bunlann korunması adına hangi önlemler alınmıştır?

3. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve insanlık tarihi açısından önemli bir merkez olan Efes’in doğal sit alanı içindeki olası kalıntılarının projenin yapımı aşamasında zarar görmesi veya yok olması halinde sorumluluk izni veren Bakanlığınız ve ilgili birimlerine mi ait olacaktır? Yüklenici firmaya bu konuda bir sorumluluk yüklenmiş midir?

4. Efes Antik Liman Projesi’nin yürütüleceği alanlarda gün ışığına çıkartılmış veya henüz çıkartılmamış olan tarihi ve kültürel zenginliklerle ilgili kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi sunulacak mıdır?

5. İlk etap ihalesi 35 Milyon TL üzerinden 1 Mart 2018’de sözleşme imzalanan,tamamlanma süreci olarak 18 ay öngörülen ve tahmini yatırım tutarı 60 Milyon TL olarak belirlenen Efes Antik Liman Projesi’nde toplam yatırım tutan ve bitirileceği tarihle ilgili bir güncelleme yapılmış mıdır? Kazıkların çakılmaya başlandığı projenin bugünkü değerleme üzerinden toplam maliyeti ne olacaktır? Projenin tamamlanmasıyla ilgili bir tarih öngörülmekte midir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/efes-antik-liman-kenti-projesi-tbmm-gundeminde_170715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!