Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eğirdir Belediyesi’nden Tepki Çeken Proje

Eğirdir Gölü’nün kenarındaki Yeşilada Mahallesi'nde eskiden balık havuzu olarak kullanılan yer Eğirdir Belediyesi tarafından park alanı yapılacak gerekçesiyle atık malzemelerle doldurulmaya başladı.

yapi.com.tr
Eğirdir Belediyesi’nden Tepki Çeken Proje

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölleri arasında ilk sıralarda yer alan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescillendirilen Eğirdir Gölü, çevre katliamı ile karşı karşıya kaldı. Isparta'nın içme suyu rezervini de karşılayan Eğirdir Gölü'nün kenarındaki Yeşilada Mahallesi’nde geçmişte yöre halkı tarafından balık havuzu olarak kullanılan alana AKP'li Eğirdir Belediyesi tarafından park yapılacak gerekçesiyle atık tesisinden çıkartılan malzemelerle doldurulmasıyla yaşanan çevre katliamını CHP Eğirdir ilçe başkanlığı gözler önüne serdi.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; AKP'li belediye tarafından gölün kenarında atık tesisinden çıkan malzemelerde doldurulmaya çalışılan alanda CHP Eğirdir İlçe Başkanı Murat Yılmaz incelemelerde bulundu. Yılmaz yaptığı incelemede, AKP'li belediye tarafından alana boşaltılan araba lastiğinden, naylon poşet ve çuvala kadar bir çok kentsel atık malzemeleri fotoğraflayarak yaşanan katliamı gözler önüne serdi.

“Yaptıkları iş kanuna aykırı”
Yılmaz, belediyenin yaptığı çalışmanın kanuna aykırı olduğunu ifade ederek, Eğidir Gölü'nün mutlak koruma alanı olarak ilan edildiğini ve çevresine moloz veya atık malzemelerin dökülerek doldurulmasının yasak olduğunu söyledi.

Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “AKP'li Eğirdir Belediyesi sessizce Türkiye'nin en göllerinden birisi olan Eğirdir Gölü'nde çevre katliamı yapmaya başladı. Belediye park yapacağım gerekçesiyle gölün en önemli bölgelerinden olan Yeşilada mahallesinde eskiden balık havuzu olarak kullanılan alanı atık tesisinden çıkan malzemelerle doldurmaya çalışıyor. Bir taraftan bölgenin doğal yapısını bozarken, bir taraftan hem çevre katliamına, hem de gölün kirlenmesine neden oluyor. 2872 sayılı Çevre Kanunun 8. maddesi uyarınca, böylesi bir

Yılmaz açıklamasında son olarak yetkililere çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Göl özel hükümleri uyarınca burası doldurulamaz, doldurulacaksa bile bu atıklarla değil. Başta Isparta Valiliği, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü olmak üzere yetkilileri göreve davet ediyorum. Yaşanan bu çevre katliamını bir an önce durdursunlar. Eğer gereken yapılmazsa yaşanan çevre katliamının durdurulması konusunda her türlü yasal işlemlere başvuracağız.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egirdir-belediyesinden-tepki-ceken-proje_190131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!