Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EGL ile Demirören ve BOTAŞ Arasında Ortaklık Anlaşmaları

İsviçreli enerji şirketi EGL, Demirören Grubu ile Ortak Girişim Anlaşması ve Boru Hatları ile Petrol Taşımacılık A.Ş. (BOTAŞ) ile de bir mutabakat zaptı imzaladı.

yapi.com.tr / AA
EGL ile Demirören ve BOTAŞ Arasında Ortaklık Anlaşmaları

Fotoğraf: Bülent Uzun

İsviçreli enerji şirketi EGL, Demirören Grubu ile Ortak Girişim Anlaşması ve Boru Hatları ile Petrol Taşımacılık A.Ş. (BOTAŞ) ile de bir mutabakat zaptı imzaladı.

Ankara Sheraton Otelinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile İsviçre Federal Enerji Dairesi Direktörü Walter Steinmann'ın himayesinde gerçekleşen törende konuşan Demirören Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Kıvanç Oktay, söz konusu ortaklığın hedefinin iki şirketin yerel ve uluslararası tecrübelerinden faydalanarak, hızla büyüyen enerji piyasalarına ürün ve hizmet sunmak olduğunu söyledi.

Oktay, ''Gelişmekte olan ülkeler kategorisinden çıkıp gelişmiş ülkeler ligine hızla yükselmekte olan ülkemizde Demirören Grubu olarak 55 yıldır olduğu gibi bundan sonra yatırımlarımızda en iyisini yaparak üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

EGL Üst Yöneticisi Hans Schulz ise Demirören Grubu ile ortaklıktan son derece mutluluk duyduklarını belirtirken, ''Türkiye'deki enerji piyasasını çok yakından izledikten sonra Demirören Grubu'nun en güvenilir ve bizimle iş yapabilecek en uygun grup olduğunu belirlemiş bulunmaktayız'' diye konuştu.

Demirören Grubunun yerel deneyimleri ile EGL Grubunun uluslararası ticaret etkinliğinin biraraya gelmesiyle mükemmel bir ortaklık ortaya çıktığını kaydeden Schulz, bu işbirliği sonucunda gaz ve elektrik piyasasında önemli adımlar atabileceklerini düşündüğünü bildirdi.

BOTAŞ ile EGL arasındaki mutabakat zaptı

BOTAŞ ile EGL arasındaki mutabakat zaptının imzalanmasının ardından konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel de Türkiye'nin doğusundaki enerji kaynaklarını batısındaki enerji tüketim noktalarıyla buluşturma konusunda Türkiye'nin bir enerji köprüsü vazifesi gördüğünü hatırlatırken, Balkanlar ve Avrupa'nın enerji ihtiyaçları için her türlü gaz transferi için BOTAŞ olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

BOTAŞ'ın Nabucco, ITGI projelerine her türlü desteği sağladığını, TAP projesine de ayrı bir önem verdiğini kaydeden Şenel, ''EGL ile imzalayacağımız her türlü işbirliğini değerlendirmek üzere bu mutabakat zaptını imzaladık'' dedi.

EGL Üst Yöneticisi Hans Schulz

EGL Şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Hans Schulz da BOTAŞ'la yapılan mutabakat zaptının imzalanmasının ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Hazar bölgesi ile Avrupa arasında en etkin enerji köprüsü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''BOTAŞ EGL arasındaki bu işbirliği önemli bir kilometre taşını teşkil etmektedir. Sadece doğal kaynakların, gazın transferi değil, bunun dışında da işbirliği söz konusu olabilecek. Özellikle sıvı gaz konusunda birlikte hareket edebileceğiz. EGL EON ve diğer enerji aktörleriyle birlikte de farklı projelerde görev yapmaktadır. Bu konularda da BOTAŞ'ın rol üstlenebileceğini düşünmekteyiz.

Türk gaz piyasasının özellikle EGL için çok büyük öneme sahip olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Özellikle de bu sözleşmeyle piyasada daha güçlü bir aktör haline gelebileceğimizi şimdiden söyleyebilirim.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/egl-ile-demiroren-ve-botas-arasinda-ortaklik-anlasmalari_87038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!