Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Ekolojik Yaşam Kenti" Antep Fıstığıyla Isınacak

Gaziantep'te kurulacak Türkiye'nin "ilk ekolojik yaşam kenti"nin ısınmasında fıstık kabuğundan yararlanılacak.

yapi.com.tr/AA
"Ekolojik Yaşam Kenti" Antep Fıstığıyla Isınacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Enerji Yöneticisi Ayşegül Tekerekoğlu, ekolojik kent ve ev projelerini değerlendirdi.

Türkiye’de ilk pasif ev olma özelliğine sahip “ekolojik ev”den sonra, şimdi de bu evi model alarak "ekolojik kent" kurulacağını anlatan Tekerekoğlu, projenin, müstakil konutlar, siteler, okuldan hastaneye kamu binalarıyla dünyanın sayılı projelerinden olduğunu belirtti.

Tekerekoğlu, "ekolojik kentin", Kilis-Gaziantep yolu üzerinde 3 bin 200 hektarlık alanda kurulacağı ifade ederek, raylı sistemli ulaşımı, yeşil çatıları, fotovoltaikleri, kendi atığını kendi yönetme, kendi yağmur suyunu toplama, gri suyunu arıtma, mahalle bazında merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri, yenilenebilir enerji kaynakları müzesiyle örnek kent olarak tasarlandığını anlattı.

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arsanın 1/1000'lik planını bu şekilde çıkardı. İhaleleri alacak firmalar kurallara uymak zorunda" diyen Tekerekoğlu, ilk ihaleyi 350 konutluk site yapmak için bir firmanın aldığını söyledi.

Tekerekoğlu, “ fıstık cenneti” Gaziantep’in yerel enerji kaynakları içindefıstık kabuğunun, 19.26 J/kg özgül ısı değeriyle önemli potansiyeli olduğuna dikkati çekti.

Fransız Burgeap firmasının ekolojik kent içindeki Mia isimli 55 hektarlık iş alanının merkezden ısıtma, soğutma ve sıcak su fizibilitesini yaptığını söyleyen Tekerekoğlu, şirketin en fizibil yöntemin fıstık kabuğundan biokütle yöntemiyle enerji elde etmek olduğuna kanaat getirdiğini aktardı.

Tekerekoğlu, şirketin raporunu mayıs ayında büyükşehir belediyesine sunacağını ifade ederek, “Uygulaması bize bağlı. Kabukları toplatıp bu döngüyü tamamlayabilirsek, tesis kurup orada kullanacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekolojik-yasam-kenti-antep-fistigiyla-isinacak_119135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!