Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekonomi Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye ekonomisi ilk çeyreğin ardından 2010 yılının ikinci çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan verilere göre 2010 yılı ikinci dönemine ilişkin hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 10,3 arttı. Söz konusu dönemde, GSYH

yapiveri.com
Ekonomi Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye ekonomisi, ilk çeyreğin ardından 2010 yılının ikinci çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan verilere göre 2010 yılı ikinci dönemine ilişkin hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 10,3 arttı. Söz konusu dönemde, GSYH değeri ise cari fiyatlarla 268 milyar 495 milyon lira oldu.

İkinci çeyrek rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2009 yılı rakamları da güncellendi. GSYH, 2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 14,6 daralarak tarihi bir küçülmeye imza atmıştı. Büyüme aynı yılın son çeyreğinde ise yüzde 6 ile pozitife dönmüş, 2009’un tamamında ise ekonomi yüzde 4,7 daralmıştı. 2010 yılı başında tekrar toparlanmaya başlayan ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,7 büyümüştü. Böylece ilk yarıda ekonomi yüzde 11 büyümüş oldu.
 
İnşaat itici güç

İkinci çeyrekteki ekonomik büyümenin itici gücü ise inşaat sektörü oldu. 2009 yılını yüzde 16,1’lik küçülme ile kapatan inşaat sektöründe 2010 yılı ilk çeyreğinde pozitife dönen ivme, ikinci çeyrekte de bu eğilimini sürdürdü. Sektör yılın ilk yarısında yüzde 8,3, ikinci yarısında yüzde 21,9 büyüyerek ilk yarıyı yüzde 15,1’lik gelişme ile kapadı. İkinci çeyrekte görülen yüzde 21,9’luk büyüme oranı sektörün 2002 yılından beri yakaladığı en yüksek oran oldu. Sektörün ilk çeyrekte 9,6, ikinci çeyrekte 12,2 milyar lira olan cari değeri ise ilk yarı sonunda 21,7 milyar lirayı buldu.
 
İkinci çeyrekte yüzde 28,7 artan sabit sermaye yatırımları da ilk yarıyı yüzde 22,2’lik büyüme ile kapadı. İlk çeyrekte yüzde 25,6 küçülen kamu sabit sermaye yatırımlarında ikinci çeyrekte yüzde 14,6’lık büyüme tespit edildi. Özel sektör sabit sermaye yatırımlarında ise her iki çeyrekte de sırasıyla yüzde 23,1, yüzde 32,1 oranlarında büyüme kaydedildi. 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomi-buyumeye-devam-ediyor_82578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!