Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İNDER: Büyümeyi Neden Biz Tam Hissetmiyoruz?

İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜİK'in yılın ikinci çeyreğine dair büyüme rakamlarını değerlendi. "TÜİK’in açıkladığı 2010 2. Çeyrek büyüme rakamlarına göre faaliyet gösterdiğimiz inşaat sektörü, ikinci üç aylık dönemde yüzde 21,7 oranında büyümüş. Yatırımlarımız, satışlarımız son 11 yılın en tepe noktasına ulaşmış" diyen Durbakayım, ancak

yapi.com.tr
İNDER: Büyümeyi Neden Biz Tam Hissetmiyoruz?

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, yazılı bir açıklama yaparak TÜİK'in yılın ikinci çeyreğine dair büyüme rakamlarını değerlendi. "TÜİK’in açıkladığı 2010 2. çeyrek büyüme rakamlarına göre faaliyet gösterdiğimiz inşaat sektörü, ikinci üç aylık dönemde yüzde 21,7 oranında büyümüş. Yatırımlarımız, satışlarımız son 11 yılın en tepe noktasına ulaşmış. Bu rakamlar, sektörümüzün ihya olduğunun bir göstergesidir" diyen Durbakayım, ancak sektörün oyuncuları olarak bu büyümeyi fazla hissetmediklerini savundu.

Durbakayım, sektörün ilk altı aydaki performansının bir önceki yılın aynı dönemine göre oldukça iyi olmasına rağmen, bunu ard arda yeni projeler geliştirmek için kullanamadıklarını vurguladı. Açıklanan rakamların, İNDER üyelerinin son küresel mali krizden sonra kar marjlarında yaptığı fedakarlığın, ellerindeki stokları eritmesinden kaynaklandığının bir göstergesi olduğunu dile getiren Durbakayım'ın açıklaması şöyle devam ediyor:

"Bizim tespitlerimize göre geçtiğimiz seneye göre hacimlerimiz yüzde 10-15 aralığında küçüldü. Aynı şekilde cirolarda da büyüme görünmüyor. Açıklanan rakamlar, İNDER üyelerinin son küresel mali krizden sonra kar marjlarında yaptığı fedakarlığın, ellerindeki stokları eritmesinden kaynaklandığının bir göstergesidir. Sadece bu fedakarlık, satış hacmi olarak TÜİK verilerine yansıdı. Bizim gördüğümüz bu rakamların, TÜİK tarafından açıklanan rakamlar gibi yüzümüzü güldüren oranlarda olmadığının farkındayız. TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranının büyük kısmı son bir yıl içinde özel sektörün çeşitli fedakarlıklar sonucunda ve son iki yıl içinde başladığı projelerdeki stokların eritmesinden kaynaklanan rakamları ifade etmektedir. Üzülerek belirtmek isterim ki, son bir yıl içinde sektörümüzde gerçekleşen yatırımlar genele yayılmamıştır. Sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki inşaat firması dışında yeni proje hayata geçiren firmamız olmamıştır. Umudumuz, gelecek dönemlerdeki inşaat sektöründeki gerçek büyümenin de bu oranlara ulaşmasıdır".

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/inder-buyumeyi-neden-biz-tam-hissetmiyoruz_82620.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!