Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekonomistler Faiz Artırım Beklentilerini Öteliyor

Ekonomistler, Fed’in 2006’dan bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımı zamanlaması ile ilgili tahminlerini tahvil traderları gibi ötelemeye başladı.

yapı.com.tr
Ekonomistler Faiz Artırım Beklentilerini Öteliyor

Söz konusu Fed’in 2006’dan bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımının zamanlaması olduğunda ekonomistler tahvil traderları gibi düşünmeye başladı.

Deutsche Bank AG ve BNP Paribas SA, politika faizinde artırım yapılacak tarih ile ilgili beklentilerini Mart 2016’ya kadar öteledi. Bu tahmin, faiz swaplarının işaret ettiği ile uyum gösteriyor. ABD Hazine tahvilleri, ekonomi ve enflasyondaki yavaşlama ile birlikte yıl ortasından bu yana yüzde 2.1 getiri sağladı. Fed, 2008 yılından bu yana gösterge federal fon oranı hedefini sıfıra yakın seviyede tutuyor.

Barclays Plc ve Toronto-Dominion Bank, ekonomik büyümenin yavaşlamayı sürdürdüğüne işaret eden son verilerin ardından Fed’in bekleyişi devam ettireceği tahmininde bulunan bankalar arasına katıldı.


Bankaların tahminlerini ötelemesi, politika yapıcıların geçtiğimiz 4 toplantının her birinde 2016 sonu için fed fon hedefi projeksiyonlarını düşürmelerini yansıtıyor. Fed politika yapıcılarının yıl sonu için gecelik faiz oranı tahmini yüzde 0.375 seviyesinde. Bu tahmin, Aralık 2014 toplantısında yüzde 1.125 seviyesindeydi.

Vadeliler faiz artırımının Aralık toplantısında gelmesi ihtimalini yüzde 37 seviyesinde fiyatlıyor. Faiz artırımının Mart ayında yapılması olasılığı yüzde 59 olarak görülüyor. Vadeliler piyasası Mart ayını 22 Eylül’de ilk faiz artışı için en yüksek ihtimalli aday olarak belirledi. Söz konusu hesaplamalar, efektif fed fon oranını ilk faiz artırımının ardından ortalama yüzde 0.375 olacağı varsayımını merkez alıyor. Mevcut hedef aralık sıfır ila yüzde 0.25 seviyesinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomistler-faiz-artirim-beklentilerini-oteliyor_135391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!