Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekümenopolis Enez'de Kaymakam'a Takıldı

Edirne'ye bağlı Enez ilçesinde kentsel dönüşümü anlatan "Ekümenopolis" belgeselinin gösterimi son anda Kaymakam tarafından engellendi.

yapi.com.tr
Ekümenopolis Enez'de Kaymakam'a Takıldı

İmre Azem'in yönetmenliğini yaptığı ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül alan "Ekümenopolis" belgeseli, kentsel dönüşümün kentin hem siluetini hem de sosyal dokusunu yok eden boyutlarını sorguluyor.

Kaymakam: Enez yazın çok kalabalık

Nilay Vardar'ın haberine göre bianet'e Kaymakamlık'ın basın bürosu aracılığı ile açıklama yapan Enez Kaymakamı Fatih Baysal, Enez'in yaz aylarında çok kalabalık olduğunu ve bu yüzden yer sorunu nedeniyle izin vermediklerini belirterek, yeniden müracat yapılırsa değerlendirebileceklerini söyledi.

Yönetmen İmre Azem ise, "Kaymakamlıktan bir açıklama bekliyorum. Ancak filmi en kısa zamanda Enez'de göstereceğiz; çünkü halk film 'yasaklandığı' için daha da çok merak etti. Başka mahallelerde de filmin gösterimlerine hız vereceğiz" dedi.

Kent Hareketleri, uzun süredir kentsel dönüşümün getirdiği mağduriyetlere dikkat çekmek ve mahalleleri bilgilendirmek için belgeselin ücretsiz gösterimlerini düzenliyor. İstanbul, Ankara'dan sonra kentsel dönüşüm yapılması düşünülen merkezlerden biri olan Enez'de de gösterilmek istendi.

Kaymakamlık filmi izledi, izin verdi

Enez ilçesinde bir çay bahçesinde belgeselin gösterilmesi için kaymakamlıktan 15 gün öncesinde izin alındı. Filmi izleyen Kaymakamlık, "tamam" dedi. Filmin gösterileceği çay bahçesinin sahibi kararını değiştirince, gösterimden beş gün önce filmin bir evin bahçesinde gösterilmesi için yeniden kaymakamlıktan izin alındı. Gösterimden bir gün önce Emniyet de filmi izlemek istediğini söyledi. Emniyetten yetkililer, "Filmde bir sorun yok, çok güzel; biz sadece güvenliği sağlamak için orada olacağız" dedi. Filmin gösterileceği gün Belediye Enez'de filmin anonsunu yaptı, araçlar tahsis edildi; ancak gösterime beş saat kala düzenleyicilere sözlü olarak "trafiği aksatacağı" gerekçesiyle gösterime izin verilmeyeceği bildirildi.

"Halkın kentsel dönüşümü görmesini istemediler"

bianet'e konuşan Kent Hareketleri'nden Ömer Kiriş Kaymakamlık Özel Kalem Müdürü ile görüştüklerini, trafik düzenlemesini Belediye'nin yaptığını ve bu gerekçenin geçersiz olduğunu aktardıklarını ancak kendilerine sadece "Kaymakam beyin kararıyla iptal edildi" dendiğini aktardı. Kiriş, 15 gün önceden Kaymakam yetkililerinin de izlediği ve gösterimine izin verdiği bir filmin kendilerine yazılı hiçbir tebligat yapılmadan son anda iptal edilmesinin "yukarıdan bir talimat alındığı"nı gösterdiğini söyledi.

"Özellikle Samsun'daki selde TOKİ evlerinde yaşananlar, kamuoyunda kentsel dönüşüm ve TOKİ aleyhine bir endişe ve güvensizlik yarattı. Bu belgeselin de bilimsel olmayan kentsel dönüşüm projelerine karşı halkın kafasında soru işareti yaratmasından korktular."

Ekümenopolis birçok ödül aldı

İmre Azem'in ilk uzun metrajlı filmi Ekümenopolis'in dağıtımı ProjemeFon.com adlı internet sitesi üzerinden düzenlenen kampanya ile yapıldı. Türkiye ve Almanya ortak yapımı "Ekümenopolis"; 4. DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri'nden "Yeni Yetenek Ödülü", 44. SİYAD Ödülleri'nden "En İyi Belgesel Ödülü" ve İstanbul Mimarlar Odası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nden "En İyi Belgesel Ödülü"nü aldı. 2011 Saraybosna Film Festivali'nde ise "İnsan Hakları Ödülü"nü alan film, yurtdışında birçok festivalde gösterildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekumenopolis-enezde-kaymakama-takildi_100840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!