Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elazığ ve Malatya'da Büyük Dönüşüm Son Aşamaya Geldi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Elazığ ve Malatya'da Cumhuriyet tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştirdik. Toplam 36 bin yeni yuva ve iş yerimizin inşa çalışmalarında artık son aşamaya geldik." dedi.

yapi.com.tr/AA
Elazığ ve Malatya'da Büyük Dönüşüm Son Aşamaya Geldi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ'daki temasları kapsamında Abdullahpaşa Mahallesi'nde düzenlenen iftar programına katıldı. Depremzedelerle iftar yapan Kurum, burada yaptığı konuşmada, Elazığ ve Malatya'da cumhuriyet tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Yeni yaptığımız konutlar, mahallesine değer katan konutlar olsun istedik. Yöresel mimariye uygun, az katlı. İnşallah bir daha deprem yaşamayız ama olası depremlerde de vatandaşlarımız huzurlu, mutlu bir şekilde bu binalarda yaşasın istedik. Yeşil alanlarıyla, spor salonlarıyla, parklarıyla, geniş otoparklarıyla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, yeni yaşam alanlarıyla yeni Elazığ'ı hep birlikte imar, inşa ve ihya ettik. Toplam 36 bin yeni yuva ve iş yerimizin inşa çalışmalarında artık son aşamaya geldik."

Kurum, bu yatırımın bedelinin yaklaşık 40 milyar lira olduğunu belirterek 40 milyar liralık işi devletin liderliğinde vatandaşa söz verildiği gibi bir yıl içerisinde teslim etmeye başladıklarını aktardı.

İlk etapta 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladıkları 8 bin yuvayı depremzedelere teslim ettiklerini ifade eden Kurum, kalan konutları da etaplar halinde teslim etmeye devam ettiklerini bildirdi. Kurum, şöyle dedi:

"Şu an Elazığ'da toplamda 24 bin konutumuzdan 18 bininin teslimleri yapıldı. Kalan konutlarımız köylerimizde ilçelerimizde ki; buna ikinci depremi de katıyorum, ihaleleri yapıldı. İnşallah en kısa sürede bu konutlarımızı da teslim edeceğiz."

Kentsel dönüşüm
Kentsel dönüşümden hak sahibi olan depremzedelerin kendilerinden bir isteklerinin olduğunu, buna kayıtsız kalamayacaklarını anlatan Kurum, "Kentsel dönüşümden hak sahibi olan kardeşlerimiz de bundan böyle AFAD'dan hak sahibi olan kardeşlerimizle aynı ödeme imkanlarına kavuşuyor. Evlerinizin bedelleri, AFAD'dan hak sahibi olan vatandaşlarımızla birbirine çok yakın olacak. Ödemelere evlerinizi teslim aldıktan sonra başlayacaksınız. 18 yıl vadeyle ve vade farksız olarak geri ödeyeceksiniz. Hayırlı, uğurlu olsun." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elazig-ve-malatyada-buyuk-donusum-son-asamaya-geldi_190425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!