Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektriğe 42 Milyon Metrekare Arazi

Elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan tesisler için geçen yıl 21 bin 448 taşınmaz ve 42 milyon 321 bin metrekare yüz ölçümlü alan üzerinde kamulaştırma, tesis ve temin kararı alındı.

yapi.com.tr/AA
Elektriğe 42 Milyon Metrekare Arazi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), geçen yıl elektrik üretim ve dağıtım; doğalgaz iletim, dağıtım ve depolama; petrol rafinerileri, lisanslı depolama tesisleri, iletim hatları ve işleme tesislerinin kurulabilmesi için gerekli taşınmaz malların temin edilmesi işlemlerine devam etti.

Bu çerçevede elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan 153'ü HES, 29'u rüzgar enerji santrali, 5'i termik, 2'si biyogaz, 3'ü jeotermal elektrik üretim tesisi olmak üzere toplam 192 elektrik üretim tesisinin kamulaştırılmasına ile ilgili işlemler yürütüldü. Bu tesisler için 16 bin 839 taşınmaz malın 38 milyon 657 bin 240 metrekarelik yüzölçümünün kamulaştırılması amacıyla 201 adet kamulaştırma kararı alındı.

Elektrik üretim tesisleri için bin 258 taşınmazın 1 milyon 415 bin metrekarelik kısmının Maliye Hazinesine devredilmesi amacıyla 114 kurul kararı verildi.

Aynı amaçla Maliye Hazinesi mülkiyetinde devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan bin 980 taşınmazın 2 milyon 249 bin 510 metrekarelik kısmında irtifak hakkı tesisi ile kiralama yapılması amacıyla 173 karar alındı. Kurul, bin 371 taşınmaz için kamu yararı kararına vardı.

Geçen yıl elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan tesisler için toplam 21 bin 448 taşınmaz ve 42 milyon 321 bin 750 metrekare yüzölçümlü alan üzerinde kamulaştırma, irtifak hakkı tesisi, kiralama ve benzeri taşınmaz mal temini işlemlerine yönelik 513 karar alındı.

Kamulaştırma Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince 120 enerji projesinde kurum tarafından acele kamulaştırma yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı ihdas edilmek üzere talepte bulunuldu.

Bakanlar Kurulu tarafından toplam 8 bin 180 taşınmaz için acele kamulaştırma kararı verildi.

ETİKETLER: Elektrik EPDK
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrige-42-milyon-metrekare-arazi_125630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!