Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gübre Elektrik Enerjisine Dönüşüyor

Beypazarı’nda kurulan katı atık bertaraf tesisinde tavuk gübresi kullanılarak “piroliz” yöntemiyle elektrik enerjisi üretilmeye başlandı. Saatte 2,5 megavat elektrik üretebilen tesisten çıkan gübre ise tarımda kullanılıyor.

yapi.com.tr
Gübre Elektrik Enerjisine Dönüşüyor

Beypazarı’nda faaliyet göstermeye başlayan katı atık bertaraf tesisi, tavuk gübresini elektriğe dönüştürerek, çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunuyor. Hürriyet'in haberine göre, tesisin saatte 2,4 megavat elektrik enerjisi üretebildiğini belirten çevre mühendisi Alev Dumlupınar, “Burası bir piroliz tesisi. Hem atık bertarafı yapıyor hem de yenilenebilir enerji üretiyor. Tesise giren tavuk gübresi, elektrik ve ısı üretiminin ardından organik gübre olarak kullanılabiliyor” dedi.

Türkiye'de örneği yok

“Piroliz” yöntemi ile yapılan dönüşümün girişimciler için ciddi bir yatırım imkanı olabileceğini ifade eden Dumlupınar, tesisin Türkiye'de ve Avrupa'da ilkler arasında yer aldığını vurguladı. Mühendis Dumlupınar, "Türkiye'de piroliz yöntemi ile tavuk gübresinden elektrik üreten başka bir tesis yok. Ayrıca devletin sürüdürülebilir kaynaklarla enerji üretimine kw başına ciddi destekleme fiyatları var. Bu sistemle yılda 8 bin saat elektrik üretimi yaptığımızı düşünürsek ülkemiz için de önemli enerji tesisi haline geliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gubre-elektrik-enerjisine-donusuyor_125338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!