Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Dağıtım Şirketleri Yeterince Denetlenmiyor

Elektrik dağıtım işinin 26 yıllığına devredildiği özel şirketlerin yeterince denetlenmediği ortaya çıktı. Faturalara yansıtılan ve bakanlığa aktarılması gereken 575 milyon 940 bin TL’lik elektrik enerjisi katkı paylarının doğruluğunun da kontrol edilmediği belirlendi.

yapi.com.tr
Elektrik Dağıtım Şirketleri Yeterince Denetlenmiyor

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmeden sonra yeterince denetlenmediği ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca denetim yetkisi verilen TEDAŞ’ın şirketlerin büyük bölümünü denetlemediğini tespit etti.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre, şirketleri denetlemekle yükümlü TEDAŞ, 21 elektrik dağıtım firmasından 10’uyla ilgili denetim yapmadı.

Sayıştay denetçileri, ‘Elektrik Dağıtım Şirketleri Denetim Yönetmeliği’ne göre, şirketlerin yılda en az bir kez denetlenmesi gerektiğini anımsattı. TEDAŞ’ın şirket denetimlerinin ardından hazırladığı denetim raporunun Bakanlığa ve EPDK’ye gönderilmesi gerektiğinin de altını çizen denetçiler, Bakanlığın bu noktada da ihmali olduğunu saptadı.

10 şirket denetlenmedi
İncelemelere göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan şirketleri denetleme yetkisini alan TEDAŞ, 2018 yılında 11 elektrik dağıtım firmasının 2017 yılına ait denetimlerini yaptı. Kalan 10 elektrik dağıtım firması için ise herhangi bir rapor hazırlanmadı.

Bakanlık, denetimi yapılmayan şirketlerin 2019 yılı içerisinde denetlenmek üzere programa alındığını savundu. Sayıştay, denetimlerin gecikmesini eleştirerek “Mevzuat kapsamında yılda en az bir kez şirketlerin denetlenmesi ve TEDAŞ’ın hazırladığı denetim raporlarının Bakanlığa sunulması sağlanmalıdır” görüşünü bildirdi.

Kazançlar kontrol edilmedi
Denetim raporuna göre, yurttaşlara elektrik satışı yapan şirketlerin satıştan elde ettiği elektrik enerjisi fonu katkı payları tutarlarına ilişkin denetimlerde de zafiyet yaşandı. Şirketlerin Bakanlığa aktarması gereken katkı payı tutarları Bakanlıkça kontrol edilmedi. Sayıştay, şirketlerin yurttaşlardan topladığı katkı payı miktarların hesabının güvenilir olmadığına dikkat çekti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-dagitim-sirketleri-yeterince-denetlenmiyor_175107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!