Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektrik Enerjisi Satışları için Avrupa Standartları Oluşturulması Çağrısı

Borusan EnBW Enerji'nin sponsorluğunda ve Enerji Ticaret Derneği (ETD) çatısı altında düzenlenen ‘’Enerji Ticaretçileri Toplantısı 2010’' zirvesinde, sözleşmelerde Avrupa standartlarının oluşturulması çağrısı yapıldı.

yapi.com.tr
Elektrik Enerjisi Satışları için Avrupa Standartları Oluşturulması Çağrısı

Enerji Ticaretçileri Toplantısı 2010 (Energy Traders’ Event 2010) Türkiye'de elektrik enerjisi ticareti yapan 100’e yakın özel sektör şirket temsilcisini İstanbul’da buluşturdu. Borusan EnBW Enerji'nin sponsorluğunda ve Enerji Ticaret Derneği (ETD) çatısı altında yapılan zirvede, elektrik enerjisi ticareti şirketleri, Türkiye’de enerji ticareti piyasasının geleceğini tartışarak, enerji alış-satış anlaşmalarında Avrupa standartlarının oluşması yönünde bir çağrı yaptı.

Toplantıya, özel sektörün yanısıra enerji sözleşmelerinin standardizasyonu kapsamında Avrupa düzeyinde çalışmalar yürüten Avrupa Enerji Ticaretçileri Federasyonu -  EFET (European Federation of Energy Traders) ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş (TETAŞ), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ve Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da katıldı.

Rekabet, liberalleşen enerji piyasalarının temel taşlarından biri

EnBW AG Genel Müdürü ve Borusan EnBW Enerji Murahhas Yönetim Kurulu Üyesi Franc Schütz, açılış konuşmasında elektrik ticaretinin önemini vurgularken, rekabetin, makul fiyatları teşvik etmesi ve yeni oyuncuları çekmesi açısından liberalleşen tüm enerji piyasalarının temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Borusan EnBW Enerji İş Geliştirme, Stratejik Planlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Evelek, elektrik piyasasında yaşanan hızlı büyümenin bir gerekliliği olarak, elektrik enerjisi ticaret yapısının belirli standartlara uygun gelişmesinin sağlanmasının, tüm piyasa katılımcılarının ortak hedefi olduğunu vurguladı. Elektrik enerjisi ticaretinde, yeni piyasa ürünlerinin tanımlanması ve sözleşme standartların oluşmasının nedenlerine değinen Evelek, Enerji Ticaretçileri Toplantısı’nın, sektörün yapılanmasında ve enerji ticaretinin geleceğinin; üreticilere, satış şirketlerine ve tüketicilere en iyi şekilde hizmet verebilmesi yönünde şekillenmesinde önemli bir adım olduğunu anlattı.

Piyasada güven için standartlaşma ve şeffaflaşma önemli

ETD, EPDK, TETAŞ ve TEİAŞ yetkililerinin; Türkiye elektrik piyasasına ilişkin bilgi verdiği toplantıda, EFET temsilcisi Dr. Jan Haizmann ise standartlaşmanın ve piyasadaki güvenin kazanılmasında şeffaflaşmanın önemine değindi. Dr. Haizmann; Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’daki uygulamaları değerlendirerek, Türkiye’nin Orta ve Güneydoğu Avrupa Enerji Piyasası’ndaki ticarete nasıl dahil olabileceği konusunu toplantının gündemine taşıdı. Dr. Haizmann, sınırlar arası kapasitenin artırılmasının gerekliliğini vurgulayarak, enerji ticaretinin yapısının şekillenmesinde EFET’in her zaman desteğe açık olduğunu belirtti.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-enerjisi-satislari-icin-avrupa-standartlari-olusturulmasi-cagrisi_84249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!