Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Tüketicilerine Tedarikçi Şirket Uyarısı!

ELDER Genel Sekreteri Yüksel: "Tedarik şirketleri ile dağıtım şirketleri mevzuat gereği birbirinden ayrıldı ama kamuoyunda bu ayrım halen yapılamamaktadır. Dağıtım şirketleri elektrik satamazlar" açıklamasında bulundu.

yapi.com.tr / AA
Elektrik Tüketicilerine Tedarikçi Şirket Uyarısı!

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, serbest tüketici uygulamasında başvuru, anlaşma gibi tüm işlemlerden elektrik tedarik şirketlerinin sorumlu olduğunu ve dağıtım şirketlerinin bu sürece müdahale edemediğini belirterek, "Tüketiciler bu noktada haklarını çok iyi bilmeli. Bunun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) web sitesi başta olmak üzere ELDER'in hazırladığı Tüketicinin El Kitabı'nı kullanabilirler." dedi.

Yüksel, yaptığı açıklamada, EPDK'nın yılbaşında serbest tüketici limitini yıllık 2 bin 400 kilovatsaate düşürmesiyle, aylık faturası 82 lira ve üzerinde olan tüketicilerin serbest tüketici olarak tedarikçilerini seçme hakkı elde ettiğini anımsattı.

Mevcut durumda Türkiye'deki serbest tüketici sayısının 2,5 milyonu aştığına dikkati çeken Yüksel, "Serbest tüketiciler farklı elektrik tedarikçilerinden daha ucuz fiyatlarla elektrik kullanabiliyor. Nasıl alışverişi dilediğiniz marketten yapabiliyorsanız, nasıl cep telefonu şirketinizi değiştirebiliyorsanız elektrik aldığınız şirketi de değiştirebiliyorsunuz. Eğer elektrik faturanız ortalamada ayda 82 lira ve üstünde geliyorsa siz de elektriğinizi seçtiğiniz bir şirketten anlaştığınız bir fiyattan alabilirsiniz. Bu uygulama ile daha düşük maliyetli elektrik tüketimi ve tüketicilerin maksimum fayda sağlaması hedefleniyor." diye konuştu.

Yüksel, bu şekilde düşük maliyetli elektrik tüketiminin hedeflendiği serbest tüketici uygulamasında başvuru, anlaşma gibi tüm işlemlerden tedarik şirketinin sorumlu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Tedarik şirketleri ile dağıtım şirketleri mevzuat gereği birbirinden ayrıldı ama kamuoyunda bu ayrım halen yapılamamaktadır. Dağıtım şirketleri elektrik satamazlar. Bu şirketler, sadece elektriği evlere ve iş yerlerine ulaştıran şebekenin bakımı ve işletmesinden sorumlulardır. Elektrik enerjisinin satışını gerçekleştiren şirketler ise elektrik tedarik şirketleridir. Dolayısıyla serbest tüketici olmak için başvuru yapılacak olan ve anlaşma imzalanacak olan şirketler tedarik şirketleridir. Bu süreçte yapılan tüm işlemlerden tedarikçiler sorumludur. Serbest tüketicilerin tedarikçilerini değiştirmeleri sürecinde dağıtım şirketlerinin herhangi bir müdahalede bulunması söz konusu değildir."

Aynı zamanda tüketicilerin haklarını çok iyi bilmeleri gerektiğini vurgulayan Yüksel, EPDK tarafından yapılan 'Kurumumuzun web sayfasını incelemeden serbest tüketici sözleşmesi imzalamayın' uyarısını hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-tuketicilerine-tedarikci-sirket-uyarisi_155509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!