Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Vergisi Yapılandırması İçin Son Gün

Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğinde Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Bu vergiyi konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri ödüyor.

yapi.com.tr
Emlak Vergisi Yapılandırması İçin Son Gün

Vergide mükellef, bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler olarak belirtiliyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde ödemeler 1 Mart itibariyle başlayacak ve birinci taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek.

Vergi borcunu zamanında ödemeyenlere belirli oranlarada vergi zammı uygulanıyor. Ödemenin üst üste hiç yapılmaması halinde ise mükellef yüklü vergi borcu ve cezası ile karşılaşabiliyor.

Ancak, geçen yıl mayıs ayında çıkartılan 7143 sayılı torba kanunla, vergi ve prim borçlarına yapılandırma olanağı getirildi. Bu sayede emlak vergisi borcu olan vatandaşlar vergi affı kapsamında, borçlarını ilgili kuruma müracaat ederek yapılandırma fırsatı yakaladılar.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; kanun uyarınca borçlarını yapılandırdığı halde yükümlülüklerini yerine getiremeyenlere tanınan fırsattan yararlanmak için bugün son gün. İlk iki taksiti bugün mesai saatine kadar ödemeyenler, yapılandırma haklarını kaybedecek.

Yazılı başvuruya gerek yok
Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödeme yükümlülüğünü yerine getiremeyenlerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yok. Ödenmemiş tutarları doğrudan ödedikleri takdirde, yapılandırma hakkından yararlanmaya devam etme hakkına sahip olacaklar.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-vergisi-yapilandirmasi-icin-son-gun_170960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!