Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emlak Yatırımları ‘İkinci Lig’ Şehirlere Kayıyor

Savills, alternatif varlıklar için küresel gayrimenkul piyasalarını tarayanlar için bir rapor hazırladı. Buna göre, yatırımcının, büyük şehirlerdeki lüks konutları bir kenara bırakıp daha küçük piyasalara bakmasının vaktinin geldiği belirtiliyor.

yapı.com.tr
Emlak Yatırımları ‘İkinci Lig’ Şehirlere Kayıyor

Küresel gayrimenkul piyasasında yatırımlar yeni bir safhaya geçiyor. Dünya genelinde yatırımcılar yıllardır en büyük şehirlere odaklanırken, artık konut yatırımı tercihlerinde daha ‘maceracı bir ruhla’ hareket etmeye başladılar. Yatırımcı artık son 10 yılda fiyatların yüzde 100’den fazla arttığı pahalı merkezlerden uzaklaşarak ‘ikinci lig’ olarak nitelenen ve yeni yükselişe geçen daha küçük şehirler ile tatil beldelerine yöneliyor. ABD ve Avrupa’da küçük şehirlerde konut alımlarının cazibesi artarken, refah düzeyinin yükseldiği Asya’daki şehirler ve tatil yerlerindeki alımlar gelecek birkaç yıl sektörün en yakından takip edeceği trendler.

Gayrimenkul, en önemli yatırım araçlarından biri, özellikle de konut alım satımı dünyanın en iyi yatırımları arasında gösteriliyor. Emtia, hisse senedi ve tahvil gibi işlem görmese de sektör küresel yatırımcının en önemli tercihleri arasında. Dünyanın bir ucundan diğerine yoğun bir yatırım trafiği gözlenen bu sektörde fiyatları etkileyen hem yerel hem de küresel faktörler mevcut. Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin bu faktörleri sıkı bir şekilde takip etmesi gerekiyor. Dünya Gazetesi'nden Evrim Küçük'ün haberine göre, Savills World Research tarafından yapılan bir araştırma, küresel gayrimenkul yatırımlarında, sınır ötesi paranın en çok aktığı pazarların nereler olduğuna, hangi şehirdeki konut yatırımlarının daha çok getiri sağladığına ışık tutuyor. Araştırmada, başlıca dünya şehirlerinin yanında küçük şehirlerin ve tatil beldelerindeki konutların da giderek daha fazla para kazandırmaya başladığına dikkat çekiliyor.

Yatırımcının artık, son altı yıldır alışveriş listesinin tepesinde yer alan büyük şehirlerdeki lüks konutları bir kenara bırakıp daha küçük piyasalara bakmasının vaktinin geldiği belirtiliyor. Savills araştırmasına göre, ikinci el konutta talep artışı, ikinci lig şehirlerde büyüme ve tatil beldelerinin cazibesinin artması yatırımcının izlemesi gereken trendler. Araştırma, gelecek 10 yılda bu trendlerin gayrimenkul piyasasındaki yatırımların yönünü çizeceğini ortaya koyuyor.

En büyük şehirlerde fiyatlar 10 yılda yüzde 67 arttı

Savills tarafından izlenen dünya şehirleri arasında 2005-2014 döneminde, CEO’lar ile yöneticilerin tercih ettiği ‘prime’ yani daha lüks konut piyasasında fiyatlar yüzde 67 artış gösterdi. Şirketlerin idari kesimlerinin ve diğer personelinin yaşadığı ve Savills tarafından ‘ikinci lig’ olarak adlandırılan konut piyasasında ise fiyat artışı yüzde 50 olarak gerçekleşti. Hong Kong, Londra, Singapur gibi yoğun yatırım çeken şehirlerde büyüme yüzde 140’ı buldu. Lüks konut piyasasında fiyatların tarihin en yüksek seviyelerine çıkmış olması ancak buna karşın kira getirilerinin düşük seviyeye inmesi ikinci lig konutlara yatırımın daha mantıklı olabileceğine işaret ediyor.

Alternatif varlık sınıfl arı için küresel gayrimenkul piyasalarını tarayanlar için Savills, prim yapması muhtemel ikinci lig şehirler ile tatil beldelerini inceledi. Küresel ekonomik hiyerarşi içinde hızlı yükselmesi beklenen şehirler bu açıdan cazip olarak görülüyor. Tatil beldeleri ve kıyı şehirleri de yatırım açısından ilginç olabilir. 2008 krizi sonrasında fiyatlarda yaşanan düzeltme, bu tip beldeleri ucuzlattı. Algarve, Marbella ve Karayipler iyi yatırım fırsatı sunan beldeler arasında. Araştırmaya göre, Asya ve Güney Amerika dahil olmak üzere diğer hızlı büyüyen gelişmekte olan ülkelerde yatırım şansı giderek artıyor. Gelişen ülkelerde zenginliğin giderek artması ve nüfusun yaşlanması giderek daha fazla sayıda kişinin eğlenmeye, tatil yapmaya zaman ayıracağı ve rahat bir emeklilik ortamı için arayışa girebileceği anlamına geliyor. Örneğin Asya’da büyümesi hızlanan eğlence ve tatil sektörü Hainan Adası, Bali ve Puket, Niseko gibi yerlerin öneminin artmasını sağlarken, söz konusu yerlerdeki konut yatırımlarının gelecekte çok iyi bir getiri sağlaması bekleniyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-yatirimlari-ikinci-lig-sehirlere-kayiyor_137946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!