Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Hızlı Amortisman İstanbul’da!

İkinci el konutlarda geçen ay verilerine göre amortisman süreci en kısa olan il İstanbul oldu.

yapi.com.tr
En Hızlı Amortisman İstanbul’da!

REIDIN.com verilerine göre şubat ayı itibariyle ikinci el konutlardaki amortisman süreleri (Geri Dönüş Süresi) incelendiğinde İstanbul'da bir apartman dairesinin fiyatı 16,6 yıllık (199 ay) kiraya eşit iken, İzmir'de bu süre 18,1 yıla (217 ay) kadar uzuyor. Ankara'da ise bir apartman dairesinin fiyatı 17,7 yılda (212 ay) geri dönüyor.

Şubat ayı itibariyle ikinci el konutlardaki yıllık brüt kira getirileri ele alındığında, Türkiye geneli ortalamasının yüzde 6,07; Ankara ortalamasının yüzde 5,81; İstanbul ortalamasının yüzde 6,19; İzmir ortalamasının ise yüzde 5,68 olduğu görülüyor. Konut satın alma gücü endeks değerleri incelendiğinde, 100 ve üzerindeki endeks değerleri mevcut faiz oranı ortamında (Şubat 2013: Aylık yüzde 0,70) 10 yıl vadeli konut kredisi kullanılarak bir ev sahibi olunabileceğini gösterirken; 100'ün altındaki değerler ailenin 10 yıl vadeli konut kredisi kullanarak konut sahibi olamayacağına işaret ediyor. 100'ün altındaki değerlerde kredili yapılan konut satış işlemlerinde tüketicinin aylık taksit ödemelerinde sorunlarla karşılaşması beklenebilir. Şubat 2013 itibariyle endeks değerleri Ankara ve İzmir'de 100'ün üzerinde yer alırken, İstanbul'da 100'ün altında gerçekleşti.

Kredi hacmi arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayınladığı "Bankalarca TL Üzerinden Açılan Kredilere (Konut) Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları" dikkate alındığında Şubat ayında konut kredisi faiz oranı ortalama yüzde 0,79 olarak gerçekleşti ve mevduat bankaları tarafından kullandırılan konut kredi hacmi ise bir önceki aya göre 1,55 milyar TL (+%1,92) arttı.

 

ETİKETLER: REIDIN
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-hizli-amortisman-istanbulda_105877.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!