Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zenginlerin Ajandasında İstanbul Yok

Küresel gayrimenkul pazarları, zenginliğin dağılımı ve zenginlerin gayrimenkul yatırımları araştırıldı. Serveti 30 milyon doları aşanların önem verdiği ilk 40 şehir arasında İstanbul’un adı yok. Yine de İstanbul en çok kıymetlenen şehirlerden biri…

yapi.com.tr
Zenginlerin Ajandasında İstanbul Yok

Londra merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Knight Frank, 2013 yılı için hazırladığı ‘Küresel Varlık Raporu’nu yayımladı. Rapor, küresel gayrimenkul pazarları, zenginliğin dağılımı ve zenginlerin gayrimenkul yatırımlarına yönelik eğilimleri konusunda en önemli yayınlar arasında kabul ediliyor. Raporda,  net varlıkları 30 milyon doların üzerinde olan kişiler, yüksek net değeri olan kişiler, yani “HNWI (High net worth individual)” olarak değerlendiriliyor ve daha çok onların eğilimlerine yer veriliyor.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, servetleri 30 milyon dolar ve üstü olan HNWI’lerin geçtiğimiz yıl dünya genelinde yüzde 5 arttığı kaydedilen raporda, bunun 8 bin 700 kişilik bir artış anlamına geldiği belirtiliyor. Rapora göre, önümüzdeki 10 yılda 95 bin kişinin daha 30 milyon dolar bariyerini aşması bekleniyor. Türkiye’de ise 2012’de 936 kişi 30 milyon dolar barajının üzerindeyken, bu rakam önümüzdeki 10 yılda yüzde 33 artarak, bin 248’e ulaşacak.

Değerli ama etkili değil

Rapora göre, ultra zenginler için dünyada hala en etkili iki şehir New York ve Londra olurken, Asya-Pasifik bölgesi ilk 10 listesinde dört şehirle birden en etkili bölge olarak öne çıkıyor. Öte yandan, İstanbul’un zenginlerin eğilim gösterdiği şehirler arasında çok da yer almadığı görülüyor. HNWI’ler için önemli olan ilk 40 şehir arasında İstanbul’un adı henüz geçmiyor. Raporun en önemli bölümlerinden biri olan Birinci Sınıf Uluslararası Konut Endeksi’nde (PIRI) ise bu yıl dünyanın en etkili 80 lüks varlık pazarının performansları ele alınıyor. İstanbul, lüks gayrimenkulde en yüksek fiyat artışı gösteren 11. ülke olarak PIRI Endeksi’nde yer alıyor. Buna göre 2012’de İstanbul’da lüks gayrimenkul fiyat artışı yüzde 10 olarak gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zenginlerin-ajandasinda-istanbul-yok_106386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!