Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Enerji Arz Güvenliğine Stok Garantisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, gelecek yıl Ulusal Petrol Stok Ajansı kurarak ulusal petrol stoku tutulmasını ve bu stokun etkin şekilde yönetilmesini sağlayacak.

yapi.com.tr/AA
Enerji Arz Güvenliğine Stok Garantisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji arz güvenliğine yönelik olarak gelecek yıl Ulusal Petrol Stok Ajansı kurarak ulusal petrol stoku tutulmasını ve bu stokun etkin şekilde yönetilmesini sağlamayı hedefliyor. Aynı amaçla depo kapasitesi artırılarak doğal gaz stoklarının 2018 yılı itibarıyla yüzde 10 seviyesine ulaştırılması da öngörülüyor.

Bakanlık, gelecek yıl Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi ile Trakya’da yer alan doğal gaz depolama tevsii projelerinin yapımına hız verecek. Bu projelerin tamamlanmasıyla doğal gaz iletim ve dağıtım ağı ülke sathında genişleyecek ve talep noktalarına doğal gaz ulaştırılabilecek.

LNG ve spot LNG ithalatına ilişkin yasal düzenleme hazırlık çalışmalarını da 2014 yılında tamamlamayı hedefleyen Bakanlık, doğal gazda mevsimsel talep dalgalanmalarından kaynaklanan arz açıklarının karşılanması ve uzun vadeli doğal gaz ithalat anlaşması yapan firmaların yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla sadece bu firmalara spot LNG ithalatı izni verilmesine imkan tanıyan yasal düzenleme çalışmaları yapacak. Ancak bu hüküm, spot LNG Lisansı ve LNG Depolama Lisansı olan LNG terminali sahiplerine uygulanmayacak.

Ulusal Petrol Stok Ajansı, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Maliye ve Kalkınma bakanlıkları, Hazine Müsteşarlığı, EPDK, PİGM, BOTAŞ tarafından petrol piyasasında sürekliliğin sağlanması çerçevesinde kriz durumlarında veya olağanüstü durumlarda risklerin önlenmesini, uluslararası anlaşmalar gereği ulusal petrol stoku tutulmasını ve bu stokun etkin şekilde yönetilmesini sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-arz-guvenligine-stok-garantisi_114090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!