Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Bakanı'ndan AB'ye 'Nükleer' Çıkışı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB'nin teknik olmayan nedenlerle enerji faslını görüşmeye açmadığı bir ortamda, nükleer santrallerle ilgili kriterler getirmesini çok anlamlı bulmadığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Enerji Bakanı'ndan AB'ye 'Nükleer' Çıkışı

Rekabet Kurumu'nun 14. yıl dönümü kapsamında düzenlenen ''Türkiye Ekonomisi, Mikro Reformlar ve Rekabet Politikası'' konulu sempozyumun girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, AB'nin nükleer santraller konusunda AB kriterlerinin uygulanması yönünde gönderdiği yazı ile ilgili olarak AB Komisyonunun enerjiden sorumlu Üyesi Günther Öttinger ile görüşeceğini söyledi. Yunanistan'ın Akkuyu'da kurulacak nükleer santral konusunda AB'ye bir şikayette bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, bu şikayeti gerçekçi bulmadığını belirterek, Akkuyu'nun Yunanistan'a 900 kilometre uzaklıkta olduğunu, ancak Yunanistan'a 500-600 kilometre uzaklıkta, AB üyesi ülkelerde nükleer santraller bulunduğunu söyledi.
    
AB'nin Türkiye'ye yapılacak nükleer santrallerin AB kriterlerine uygun olması yönünde bir yazı gönderdiğinin belirtilmesi üzerine Enerji Bakanı, AB Komisyonunun enerjiden sorumlu Üyesi Günther Öttinger ile bu konuda görüşeceğini vurguladı. Türkiye'nin nükleer santral yapımında Uluslararası Atom enerjisi Kurumunun bütün kriterlerini uygulayacağını ifade eden Taner Yıldız, şunları kaydetti:
    
''Ama AB'nin özellikle enerji başlığını görüşmelere açmadığı bir ortamda böyle bir kriterden bahsetmiş olması siyasi olarak anlaşılabilir bir şey değil. Herhalde bunun izahını mutlaka bize yapacaklardır. AB üyesi olma yolunda müzakerelerin sürdürüldüğü bu süreçte teknik olmayan nedenlerle enerji başlığı açılmamış durumda, buna rağmen enerji ile ilgili yorumlar, fikirler yürütülmektedir. Biz de bunu çok gerçekçi bulamıyoruz.''

TÜSİAD'ın toplumsal konsensüs görüşü
    
TÜSİAD'ın ''nükleer santralin kurulması konusunda toplumsal konsensüs sağlanması'' yönündeki görüşünün hatırlatılması üzerine Taner Yıldız, bu işin toplumsal uzlaşı ve konsensüs ile yapılabilecek bir konu olduğunu vurguladı. Enerji Bakanı, bu işin sorumluluğunun siyasi iktidarlar tarafından 40 yıldan beri şu veya bu şekilde alınamadığını, AK Partinin ise bu sorumluluğu aldığını belirterek, şöyle konuştu:
    
''Ülkenin idaresine güçlü bir şekilde iradesini koyan yapı nükleer santrallerin altında tabii ki kalmaz. Güvenlikli, sağlam, halkın refahına sunacak şekilde bunu kanalize eder. Japonya felaketinden çıkartılacak dersler olduğunu söylemiştik. Güvenlikle alakalı Rusya ve Japonya ile yapılacak çalışmalar olduğunu söylemiştim. Bununla alakalı bu bilgileri kamuoyu ile paylaşıp sağlıklı bir şekilde idame ettireceğiz. Bunda bir sıkıntı yok.''
    
Japonya ile nükleer santral konusundaki görüşmelerin Mart sonuna kadar belli bir noktaya getirilmesi hedefinin hatırlatılması üzerine Yıldız, süre uzatımı konusunda Japonya'dan bir talep gelmediğini, fakat kendilerinin yazılı ve sözlü olarak süre uzatımı konusunda yardımcı olabileceklerini bildirdiklerini söyledi.
    
Üçüncü nükleer santralin seçiminin tamamen teknik donelerin dikkate alınacağını, siyasi etki olmayacağını vurgulayan Yıldız, 11 başlıkta 88 argümanın değerlendirileceğini belirterek, ''Bizler bunu Türkiye'nin en sağlam yapısı olacak şekilde inşa etmek durumundayız. iktidarı ile muhalefeti ile Türkiye'nin nükleer santral yapımıyla ilgili kararlıkta bir değişme görmüyoruz'' dedi. 

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-bakanindan-abye-nukleer-cikisi_86427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!