Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Sektöründe 2011 Yılı İşlem Değerleri 2010'u Arattı

Enerji sektöründe 2011 yılı işlem değerleri, geçen yılın gerisinde kaldı. PwC Türkiye tarafından hazırlanan 'Energy Deals 2011' raporuna göre, enerji pazarında 2010 yılında sonuçlanan işlemlerin değeri 6 milyar dolar iken, 2011 yılında ilan edilen ve sonuçlanan işlemlerin değeri 1,2 milyar dolar oldu .

yapi.com.tr / AA
Enerji Sektöründe 2011 Yılı İşlem Değerleri 2010'u Arattı

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri firması PwC Türkiye tarafından hazırlanan 'Energy Deals 2011' raporuna göre, enerji sektöründe 2011 yılı işlem değerleri, geçen yılın gerisinde kaldı. PwC Türkiye'den yapılan açıklamada rapora ilişkin bilgi verilerek, Türkiye enerji pazarındaki birleşme ve satın alma faaliyetlerinin, 2010 yılında kaydedilenlerin oldukça gerisinde kaldığı vurgulandı.
    
Energy Deals 2011 raporuna göre, yüksek işlem değerleri ve finansmandaki zorluklar, 2011 yılında elektrik dağıtımı özelleştirme ihalelerinin başarıyla sonuçlanmasını engelledi. Enerji pazarında 2010 yılında ilan edilen işlemlerin toplam değeri 17,2 milyar dolar iken, sonuçlanan işlemlerin toplam değeri 6 milyar dolarda kaldı. 2011 yılında hem ilan edilen hem sonuçlanan işlemlerin toplam değeri ise 1,2 milyar dolar oldu. 2010 yılında 53 olan işlem sayısı 2011'de 29 ile sınırlı kaldı. Ortalama işlem değeri 2010 yılında 325 milyon dolar iken, 2011 yılında 43 milyon dolar olarak gerçekleşti.
    
Altyapı hizmetleri sektöründe toplam 1 milyar dolar, ortalama 42 milyon dolar değerinde 24 işlem gerçekleştiği, elektrik ve gaz dağıtım şirketlerinin özelleştirmelerinde ise gecikmeler yaşandığı belirtilen rapora göre, yeni elektrik üretim özelleştirme ihaleleri ile devam eden elektrik dağıtım özelleştirmelerinin 2012'de başarıyla sonuçlanma ihtimali düşük görülüyor.

Raporda ayrıca Başkent Gaz ve İGDAŞ özelleştirmelerinin başarıyla sonuçlanma olasılığının daha yüksek olduğu, ancak finansman konusunda zorluklar yaşanabileceğine değinildi.
    
Petrol ve doğalgaz piyasalarında 2011 yılında toplam işlem değeri 237 milyon dolar olan beş işlem gerçekleştirildi. Rapora göre, petrol piyasasında faaliyet gösteren şirketleri etkileyen yüksek vergiler ve kar marjları üzerindeki baskılar öngörülebilir vadede hafiflemeyecek. 2012 yılında dağıtım ve bayilik segmentlerinde konsolidasyon ve dikey entegrasyon yönünde hareketlilik beklenebilir.
    
PwC Türkiye Şirket Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Ortağı Engin Alioğlu, yerli oyuncuların finansman zorlukları ile mücadele ederken, küresel ve özellikle AB finans piyasalarında yaşanan sorunlar ile mevzuattaki belirsizlikler yabancı oyuncuların Türkiye enerji sektörüne ilgisini sınırlamaya devam edeceğine dikkati çekerek, ''Bu dönemde mevzuat belirsizliklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak adımlar, işlem ortamını olumlu yönde etkileyecektir'' ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-sektorunde-2011-yili-islem-degerleri-2010u-aratti_90466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!