Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Tasarruflu Buzdolabı Kullanımıyla 11 Milyar kWh Tasarruf

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de yalnızca enerji tasarrufu sağlayan buzdolabı kullanımıyla yaklaşık 11 milyar kWh civarında enerji verimliliği sağlanabileceğini, tasarruflu aydınlatmalarla 8 milyar dolar civarında tasarruf elde edilebileceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Enerji Tasarruflu Buzdolabı Kullanımıyla 11 Milyar kWh Tasarruf

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Hizmetleri Sektör Toplantısı, Bakanlık toplantı salonunda gerçekleştirildi. Burada konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, verimsizliğin en somut alanlarından birinin enerji sektörü olduğunu söyledi. Ekonomisi büyüyen Türkiye'nin enerji tüketiminin de buna paralel olarak büyüdüğünü anlatan Yıldız, kış şartları nedeniyle de özellikle doğalgaz tüketiminin çok ciddi miktarlarda artış yaşandığını kaydetti. Sert kış şartları nedeniyle de Ankara'da günlük 12 milyon metreküp yerine 18 milyon metreküp doğlagaz kullanıldığını kaydeden Yıldız, bunun öngörülenlerin çok dışında bir rakam olduğunu kaydetti.
    
Türkiye'de konutlardan sanayiye ve kamuya kadar enerjide tasarrufu edilebilecek birçok alan bulunduğunu kaydeden Yıldız, 1973-2000 yılları arasında ekonomisi yüzde 126 büyüyen ABD'nin enerji büyümesinin tasarruf sayesinde enerji sektöründeki tüketim artışının yüzde 30'lar civarında olduğunu, bunun da yalnızca tasarrufla izah edilebildiğine dikkat çekti. Yıldız, ''Türkiye'de yalnızca verimli buzdolabı kullanımıyla inşallah 11 milyar kWh civarında ve yaklaşık 2 Keban Barajının ürettiği enerjiyi elde etmiş olacağız'' dedi. Bakan Yıldız, tasarruflu aydınlatma kullanımıyla 8 milyar dolar civarında tasarruf elde edilebileceğini bildirdi. Enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin bu konuya büyük katkı sağlayabileceğini anlatan Yıldız, bugün 38 olan enerji verimliliği danışmanlık şirketi sayısının daha da artacağı kanaatinde olduklarını dile getirdi.
Bakan Yıldız, şunları söyledi:

''Sanayide her bir alt sektörü temsilen en az 5 işletmede ve kamu kurumlarında da enerji verimliliği potansiyelimizi görmek için etütler yaptırıyoruz. 5 bin ton eşdeğer petrol ve üzeri tüketimi olan endüstriyel işletmelerde 2015 ve sonrasıyla alakalı da her 4 yılda bir etüt yapılması zorunlu hale geliyor. İnşaat alanlarında 20 bin metrekareden daha üzerinde olanlar 2015 yılı ve daha sonrasında her 4 yılda bir etüt yaptırmak durumundalar. Biz bildiğiniz gibi 1 milyon lira civarında tasarruf projesi ortaya koyanların 300 bin lirasını karşılıyor hale geldik. Enerji verimliliği danışmanlık şirketleriyle beraber işletmelere gittikten sonra etütlerini, projelerini, oranın verimlilik potansiyelleri çıkartıldıktan sonra bunların kendi yatırım maliyetleri çıkartılıyor ve sanayicimizin de cebinden 5 kuruş çıkmadan bunlar çok rahatlıkla çözümlenebiliyor. Yani buradaki ana finansör orada tasarruf edilecek enerjinin bedelidir. Aslında ne kamudur, ne özel sektördür ne finans kuruluşlarıdır. Birbirine köprü kurabilecek yapının temel finansörü oradaki verimsizliktir. Birçok ülkede tasarruf yapma imkanı var. Bu, istihdama da son derece olumlu katkı koyacak. Kamu kurum ve kuruluşları enerji verimliliğinin istisnası değiller. Onlar da bir kısım kurallara uymak zorundalar...''
    
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yazar
    
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar da Türk sanayicisinin rekabet gücünü artıracak en büyük imkanın enerji verimliliğini artırmada bulunduğunu söyledi. Enerji verimliliği uygulamalarını gerçekleştirmek için bir altyapı gerektiğini, enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin de bu altyapının en önemli yapısı olduğunu kaydeden Yazar, bir diğer önemli ayağın ise finans ayağı olduğunu bildirdi. Finans kuruluşlarının enerji verimliliği konusunda ne tür imkanlar sağladıklarını enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine tanıtmak ve anlatmak durumunda olduğunu belirten Yazar, bugün yapılan toplantının amacının da bu olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-tasarruflu-buzdolabi-kullanimiyla-11-milyar-kwh-tasarruf_90630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!