Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Tasarrufu İçin Öneriler

Ülkemizde her yıl Ocak ayının ikinci haftası Enerji Verimliliği Haftası olarak kutlanıyor. Enerji verimliliği konusuna bir sosyal sorumluluk bakışıyla yaklaşan İzocam bu haftaya özel bazı uyarılarda bulunuyor.

yapi.com.tr
Enerji Tasarrufu İçin Öneriler

Türkiye, enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu ithal ediyor. 2015 yılında enerji hammaddeleri ithalatına ödenen rakam 37 milyar dolarla, tüm ithalat tutarının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturdu. Kalkınma Bakanlığının açıkladığı Orta Vadeli Program'a (OVP) (2017-2019) göre, 2016 yılında Türkiye'nin toplam 198 milyar dolarlık ithalat yapması beklenirken, bunun 27 milyar 500 milyon dolarının enerji ithalatı için harcanması öngörülüyor. Bu çerçeveden bakıldığında enerji ithalatı, dış ticaret açığında önemli bir paya sahip.

Türkiye’de enerji tasarrufu ile ilgili bilincin giderek artığını; ancak hala istenen seviyelere ulaşmadığını söyleyen İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, “Cari açığı daha düşük seviyelere çekmek ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için enerji tasarrufunu arttırmamız gerekiyor. Günlük hayatımızda doğalgaz, elektrik gibi kullanımlarımızda israf yapmamalı, enerjiyi boşa harcamamalı ve verimli şekilde kullanmalıyız. Yaşam tarzımızda, enerji odaklı kullanımlarımızda ve davranışlarımızda daha dikkatli olmalıyız. Enerjiyi boşa harcamama konusundaki önerileri dikkate alırken, yaşam alanlarımız için kalıcı ve uzun soluklu çözümlerle daha fazla ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Ev ve iş yerlerimizin yapısal anlamda nasıl daha tasarruflu hale getirilebileceği üzerinde durulması ise bu açıdan önemli… Örneğin binaların enerji tasarruflu hale getirilmesinde yalıtım yapılmasına, enerji verimli ısıtma ve soğutma cihazları kullanılmasına dikkat edebiliriz” dedi.

İzocamİzocam Genel Müdürü Nuri Bulut

Diğer taraftan Kentsel Dönüşümün, mevcut binaların çoklu konforlu, enerji performansı yüksek binalara hızla dönüştürülmesinde önemli bir kaldıraç olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Nuri Bulut, “Sıfıra yakın enerjili binalara erişimde Multi Konfor Binalar yaklaşımımız herkes için önemli bir fırsattır. Tasarımdan itibaren bütüncül yaklaşımla kullanıcılara çok düşük enerji ihtiyaçlı, yüksek konforlu evler, çalışma alanları sunmak mümkün” dedi.

İzocam’dan enerji tasarrufu için püf noktaları

  • Bina ve tesisatlarda yalıtım değeri yüksek, kalın yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir.
  • Çatı, duvar, döşeme yalıtımları kesintisiz yapılmalı.
  • Merkezi ısıtma sistemlerinde borular Camyünü Prefabrik Boru ile vanalar Vana Ceketi ile yalıtılmalı.
  • Ev alacaklar TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun kalınlıkta yalıtımı olup olmadığını mutlaka sorgulamalı. Yaşanılan evin, iş yerinin bulunduğu binaya yalıtım uygulanmalıdır. Böylelikle doğalgaz veya elektrik faturanızda yüzde 60’lara varan oranlarda azalma olacak.
  • Dışarıyla temasta olan çatı, duvar ve döşemeler, ısıtılmayan hacimlerle bitişik duvar ve döşemeler en az TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun kalınlıkta yalıtılmalı.
  • Pencereler ve kapılar, evinizdeki ısının dörtte birinin kaybına neden oluyor. Çift veya üçlü cam olan pencerelerde ısı kaybı yarı yarıya azaltıyor. Pencere ve kapılardaki sızdırmazlık ısı kaybında önemli. Sızıntıları önlemek için özel sızdırmazlık bantları ve süngerler kullanılmalı.
  • Radyatör arkalarında alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları kullanılmalı.
  • Radyatörlerde termostatik radyatör vanası kullanılabilir. Termostatik vana ile oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince radyatörde su dolaşımı kesilir ve odanın istenen değerden daha fazla ısınması önlenerek enerji tasarrufu sağlanır. 
  • Odaların sıcaklığının artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör vanaları kısılabilir.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-tasarrufu-icin-oneriler_153964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!