Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerjimizin Ne Kadarı Rüzgar?

RES(Rüzgar Enerji Santrali) üretiminde dünyanın en büyük kuruluşlarından Nordex şirketinin Türkiye Genel Müdürü Ayhan Gök, Fransız ve İspanyol üreticilerin yanı sıra dünyanın doğusundan Çin ve Kore'den de üreticilerin gelmesiyle pazardaki rekabetin daha da artacağını söyledi.

Sabah Gazetesi
Enerjimizin Ne Kadarı Rüzgar?

RES (Rüzgar Enerji Santrali) üretiminde dünyanın en büyük kuruluşlarından Nordex şirketinin Türkiye Genel Müdürü Ayhan Gök, Fransız ve İspanyol üreticilerin yanı sıra dünyanın doğusundan Çin ve Kore'den de üreticilerin gelmesiyle pazardaki rekabetin daha da artacağını söyledi. Gök, Türkiye rüzgar enerjisi pazarında liderliği yakalamayı hedefleyen Nordex'in Türkiye'de işletmedeki türbin sayısı 123'e, proje sayısının 7'ye ulaştığını, sektörün önde gelen enerji üreticileriyle de yeni RES'ler için görüşmelerini sürdürdüklerini açıkladı.

Ayhan Gök, Türkiye'nin rüzgar enerjisinde 42 bin megawatt (MW) gibi çok yüksek bir üretim potansiyeline sahip olduğunu belirterek,"Şu anda kurulu güç 1100 MW düzeyinde. Devam eden projeler ve mevcut lisansların hayata geçmesiyle bu rakam 5600 MW'a ulaşacak. Gelecek rüzgar enerjisinde ve yeni lisansların verilmesiyle pazardaki oyuncu sayısı da, rekabet de artacak. Bu durumda kalite daha öne çıkacak" dedi.

"Taban fiyat düşüklüğü önemli bir sorun"

Nordex'in Türkiye'deki faaliyetlerini ve hedeflerini aktarmak üzere İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Nordex Türkiye Genel Müdürü Ayhan Gök, pazardaki en önemli konulardan birinin elektrikte üreticiler için uygulanan taban fiyatın düşüklüğü olduğunu belirterek, "Şu anda taban fiyat 5.5 Euro/Centt düzeyinde. Taban fiyatları ne bizi ne de yatırımcıyı mutlu ediyor. 5.5 Euro/Ct olan taban fiyatları yatırım kredisi giderlerinin yüksek olmasına, dolayısıyla yatırımcımızın mağduriyetine sebebiyet veriyor. Bu rakamın 7.5 Euro/Centt düzeyine kadar çıkması gerekiyor. Bu rakamlarla rüzgar türbin üreticilerinin Türkiye'de üretimi düşünmeleri zor. Bu nedenle Nordex olarak bizim de kısa vade içinde bir üretim planlamıyoruz. Ancak Türkiye'de anahtar teslimi proje yapan tek rüzgar türbini üreticisiyiz" diye konuştu. Ayhan Gök, mevzuata yönelik sorunlara değinirken, Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun uzun süredir TBMM'nin gündemine gelememesinden yakınarak, Kasım 2007'den önce yapılan lisans başvurularının da bir an önce tamamlanmasının gereğine işaret etti.

"Türkiye'de 560 megawata ulaşacağız"

Ayhan Gök, 3 yıldan az bir zaman içinde Nordex'in Türkiye pazarında büyük bir aşama kat ettiğini belirterek "Nordex Enerji A.Ş, Türkiye'deki ilk projesi olan Yuntdağ RES'nin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra 2.5 yıl zaman dilimi içinde 6 rüzgar santralinin daha yapımını tamamladı. Nordex'in, Türkiye RES pazarına girdiği 2007 yılından bu yana devam eden devreye alınmış projelerin toplam büyüklüğü inşası tamamlanan 123 türbinle birlikte 307,5 MW'a ulaştı. En son aldığı projelerle Türkiye genelinde pazar lideri konumuna gelen Nordex, 2011 yılı itibariyle devreye girecek 7 adet yeni projeyle toplamda 560 MW'a ulaşmış olacak. Şu aşamada yüzde 26-27 gibi bir pazar payına sahibiz. Nordex olarak en son aldığımız projelerle Türkiye genelinde pazar lideri konumuna geleceğiz" dedi.

Türkiye'de Nordex'in kurulumunu gerçekleştirdiği RES'ler hakkında bilgi veren Genel Müdür Ayhan Gök, Mazı III, Kores, Enez, Bandıma, Bergama, Yuntdağ ve Soma RES'lerinin toplam 307.5 MW kurulu kapasite ile üretim yaptığını söyledi. Ayhan Gök, sektörün önde gelen enerji üreticileriyle de yeni RES'ler için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjimizin-ne-kadari-ruzgar_84300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!