Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjiye 5.5 Milyar Avro

Kurulu gücünü 1385 megavata ulaştıran Sabancı Holding şu anda yaklaşık 1.200 megavatlık hidroelektrik ve rüzgâr santralı inşa ediyor. Toplam 550 megavatlık santralın da mühendislik çalışmalarını yürütüyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Enerjiye 5.5 Milyar Avro

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 2015 yılına kadar üretime 5.5 milyar Avro yatırım yapacaklarını, bunun 1 milyar Avrosu’nu gerçekleştirdiklerini, olası özelleştirme fırsatları hariç, bu yıl yapılacak yatırımın da 930 milyon Avro olacağını bildirdi.

Hakman, Sabancı Holding’in enerji konusundaki faaliyetleri konusunda şunları vurguladı:

* Şu anda kurulu gücümüz 1.385 megavat. Bütün planımız özelleştirmeler olmaksızın 5 bin megavata çıkmak. Bandırma ve rüzgâr müracaatlarımızı katarsanız 4 bin 500 megavatı şu anda gördük. 2010’un en büyük enerji yatırımını Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nı devreye alarak biz yaptık.

* Şu anda yaklaşık 1200 megavatlık hidroelektrik ve rüzgâr santralı inşa ediyoruz. Yaklaşık 70 megavatlık iki rüzgâr santralı ile 230 megavatlık iki hidroelektrik santral bu yıl devreye girecek. Lisansı bizde olan toplam 550 megavatlık santralın mühendislik çalışmaları yürütülüyor. 200 megavatlık bir santralın lisansını da satın almak üzereyiz.

* Bu yılki bütçemiz 235 milyon lira. 5 bin megavat kurulu güç, yüzde 10 pazar payı hedefimiz var. Geçen yıl toplam ciromuz 2.9 milyar liraydı. Bu yıl hedefimiz 3.7 milyar lira. EnerjiSa’nın dışında doğalgaz ticaretinde ve teslimat tarafında da olmaya hazırlanıyoruz.

* Sabancı Holding olarak üretim dışında da varız; dağıtıma da 2015’e kadar yaklaşık 1.2 milyar lira yatıracağız. Üretim özelleştirmelerinde yer alacağız. Başkentin ötesinde elektrik dağıtımıyla da üretim ihaleleriyle de ilgiliyiz.

ETİKETLER: firma enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjiye-5-5-milyar-avro_85359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!