Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Engelliler Yasası Erişim Sektörünü Büyütüyor

2005 yılında çıkarılan Engelliler Yasası'nda kamuya açık alanların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için 7 yıllık süre tanınmıştı. Verilen zamanda kamuya açık alanlarda engelliler için gerekli tedbirlerin alınamadığından süre 3 yıl daha uzatılarak 7 Temmuz 2015’de yürürlüğe girecek.

yapi.com.tr
Engelliler Yasası Erişim Sektörünü Büyütüyor

Hürriyet'ten Baran Mutkilioğlu'nun haberine göre, yürürlüğe girecek Engelliler Yasası’nda Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından, Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları da oluşturuldu. Komisyonlar yasanın yürürlüğe girmesine 1 yıl kala halen bir proje, plan geliştirmeyen kurumlara denetlemelerde ceza kesebiliyor. Denetlenen kamu binalarında engellilerin erişimi hakkında bir çalışma bulunmuyorsa, kurumlara 50 bin liralık cezai işlem uygulanabiliyor. Ayrıca yükümlülüklerini yerine getirmeyen kamuya açık her türlü yapı ve toplu taşıma araç sahiplerine denetim komisyonlarınca her bir tespit için 1000 Türk Lirası’ndan 5000 Türk Lirası’na kadar idari para cezası uygulanıyor.

Ek süre verebiliyor

Komisyonlar kendilerine başvuru yaparak ek süre isteyen ilgili belediye ve kamu kurumları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapı ve açık alan sahipleri ile toplu taşıma araçlarının sahiplerine eksikleri tamamlaması için uygun bulduğu kadar ek süre verebiliyor. Denetlemeler hızlandıkça kamuya açık alanların engellilere uygun hale getirilmesi hızlanıyor. Böylece engellilere hizmet sektörü pazarı genişliyor.

Sadece yüzde 7'si...

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği(TOHAD) Başkanı Süleyman Akbulut, “Türkiye’de 12.417 otobüsten  yüzde 32,83'si ortopedik engellilere , yüzde 7'si görme engellilere  , yüzde 6,09'u işitme engellilere uygun durumda. 2.877 kamu kurum ve kuruluşuna engellilerle ilgili yapılan bilgi edinme başvurusuna 1.413 kamu kurum ve kuruluşu yanıt verildi. Yapılan araştırmalar sonucunda 6.995 binanın 4.592'sinde erişilebilirlik bakımından incelemeler gerçekleştirildi” dedi. İnceleme yapılan binalarda ise “6995 binanın %6.3'ünde hissedilebilir yüzey , %42'sinde asansör, %22.7'sinde sesli uyarı sistemi, %47'sinde yatay dolaşım sistemi, %0.48'inde İndiksiyon Döngü sistemi bulunmaktadır” diyen Akbulut engellilerin günlük hayatta rahat edebilmeleri için daha yapılacak çok iş bulunduğunu belirtti.

Büyüyen piyasa yatırımcıyı sevindiriyor

Trabzon'da  işitme ve görme engelliler için bir kütüphane inşa edecek olan Alp Danışmanlık'ın sahibi Mustafa Bankoğlu , “Erişebilirlik Sektörü'nde epeyce bir yol kat edildi . 2011’den itibaren sektöre olan talepte gözle görülür bir artış var. Devlet'in araştırmaları sonucunda 2005 yılında oluşturulan yasayla Engelli Erişebilirlik sektörü açılmış oldu. Şuan gelinen noktada sektör ilk yıla göre %35'lik büyüdü. Yasanın 7 Temmuz 2015'de yürürlüğe girmesiyle sektörün büyüme payı en az iki kat artacak ve %70'lere çıkacaktır. Piyasanın büyümesiyle beraber yatırımcılarda gözler Erişebilirlik pazarına çevrildi” diye konuştu. Konuyla ilgili olarak değerlenmedilerde bulunan “Bankoğlu,  binalarımız eski ve engellilerimize hazır değil. Yeni yapılan binalar ve alanlarda ise engelliler unutulabiliyor. Daha yapacak çok iş var. Yapacak işler bize taleplerdeki artışı gösteriyor. Bu taleplerle birlikte sektör 15 yıl rahatlıkla büyüyerek yoluna devam eder” dedi.

Engellilere yönelik ürün ekosisteminde ; araç liftleri, asansörler, indiksiyon döngü sistemleri, engelli tuvalet aparatları, hissedilebilir yüzey, kabartma metinler ve işaretlemeler,özel tekerlekli sandalyeler ve hatta internet yazılımları bile bulunuyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/engelliler-yasasi-erisim-sektorunu-buyutuyor_122685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!