Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eroğlu: 3 Devlet Kaypaklık Yaptı, Kredi Türkiye’den

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı’nın yapımındaki kredi sorunun aşılmasına ilişkin değerlendirmede bulunurken, “Üç tane kredi verecek devlet maalesef kaypaklık yaptı, sözlerinde durmadılar. Bunu öz kaynakla yapacaktık. Kredi eksiğini zaten üç tane bankadan buldular. Devam edeceğiz, şu anda Hazine ile görüşmeler devam ediyor” dedi.

Milliyet Gazetesi
Eroğlu: 3 Devlet Kaypaklık Yaptı, Kredi Türkiye’den

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı’nın yapımındaki kredi sorunun aşılmasına ilişkin değerlendirmede bulunurken, “Üç tane kredi verecek devlet maalesef kaypaklık yaptı, sözlerinde durmadılar. Bunu öz kaynakla yapacaktık. Kredi eksiğini zaten üç tane bankadan buldular. Devam edeceğiz, şu anda Hazine ile görüşmeler devam ediyor” dedi. Eroğlu, projede 300-350 milyon euro’luk eksik kaldığını, eksik kalan kısmın da Türkiye’den üç bankadan bulunduğunu ocak ayı ortasında anlaşmanın tamamlanacağını açıkladı. Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, AB Çevre Faslı ve Kopenhag’daki İklim Zirvesi’ni değerlendiren Eroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Ocak ayında netleşecek

Ilısu Barajı’na ilişkin konunun sürekli “tahrik” edildiğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

“Güya oradaki insanları başka yerlere taşıyacakmışız. Hayır, gitsinler, görsünler. Biz şu anda Ilısu köyünü yeniden inşa ettik. Derme çatma bir köydü, bahçeli villa şeklinde evler yapıyoruz. Şunu ifade edeyim, kredi verecek üç devlet maalesef kaypaklık yaptı, sözlerinde durmadı, bizi oyaladılar. Biz bunu öz kaynakla yapacaktık. İnşaat kış çıkar çıkmaz başlayacak. Hasankeyf’i de kurtaracağız. Öyle bir kurtaracağız ki çok önemli bir cazibe merkezi haline gelecek. Proje için yabancı konsorsiyumun sağlayacağı kredi 300-350 milyon dolar ihracat kredisiydi. Geri kalan zaten vardı. Biz devam edeceğiz, şu anda Hazine ile görüşmeler devam ediyor.”

7 Temmuz 2009’da Avrupalı  şirketler projeden çekildi

- Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın temelini 5 Ağustos 2006’da Başbakan Tayyip Erdoğan attı.
- Finansmanı dış krediyle sağlandı. Kredi teminatı Almanya (Euler Hermes Kreditversicherung), Avusturya (Kontrollbank) ve İsviçre (Exportrisikoversicherung) merkezli şirketler tarafından Ağustos 2007’de verildi.
- Hükümetin 2013’te tamamlanmasını planlanladığı barajın Türkiye’nin gövde hacmi olarak ikinci, kurulu gücü ile dördüncü büyüğü olması öngörülüyor.
- Suriye sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafede, Dicle Nehri üzerinde inşa edilecek olan Ilısu Barajı ve HES, tamamlandığında 1200 MW kurulu güç ile yılda ortalama 3.8 milyar kwh enerji üretecek.
- Temel atma töreninin ardından Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, yaklaşık 15 bin yıllık Hasankeyf’in sular altında kalacak olması nedeniyle sürekli gündemde yer buldu. Ünlü sanatçı Tarkan da projeye karşı çıktı. Hasankeyf, UNESCO’nun 10 Dünya mirası kriterinden 9’unu karşılıyor.
- 1.2 milyar euro’dan fazla borç yükü getireceği belirtilerek projeye karşı çıkıldı.
- Baraj için kredi sağlayacak olan Almanya, İsveç ve Avusturyalı ortak konsorsiyum çevre ve tarihi dokunun korunması gibi şartların bazı iyileştirilmelere rağmen verilen süre içinde yerine getirilmediğini belirterek 7 Temmuz 2009’da projeden desteklerini çekti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eroglu-3-devlet-kaypaklik-yapti-kredi-turkiyeden_75423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!