Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erzincan'da Altın Madenine Durdurma

Mahkeme, Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni projesinin çevreye olabilecek etkilerinin tam olarak hesaplanmasının ancak kapsamlı bir ÇED raporu ile ölçülebileceği belirtti.

yapi.com.tr
Erzincan'da Altın Madenine Durdurma

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Erzincan İliç ilçesi Yakuplu köyünde Anagold Madenciliğin altın madeni projesinin "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararının yürütmesi durduruldu.

İliç ilçesi Çöpler mevkinde Anagold firması 2010 yılından beri altın madenciliği yapıyor. Aynı firma şimdi Çöpler mevkiinin bitişiğine Yakuplu Kompleks (altın-gümü-bakır) Maden Sahası Revizyon Projesi yapmak istiyor.

Firma proje kapsamında 24,86 hektarlık alan için "ÇED Gerekli Değildir" kararı aldı.

Bu karara karşı dört vatandaşın açtığı davada, Anagold Madenciliğin iki sahada 1.184,91 hektar ve 13.747,51 hektarlık madencilik ruhsatı olduğu ancak ÇED Raporu yükümlülüğünden kaçınma amacıyla ruhsat sahasının 24,87 hektar bölümünde faaliyet yürütüleceğini beyan ettiği belirtilmişti.

Erzurum 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararında davacıların talebini yerinde buldu.

Madencilik faaliyetlerinde 25 hektar ve üzeri çalışma alanında açık işletmeler için ÇED raporu hazırlanması zorunluluğu var. 25 hektar altı için ise yetkili idarelerce "ÇED Gereklidir" ya da "ÇED Gerekli Değildir" kararı verilebiliyor.

Mahkeme kararında her ne kadar proje dosyasında madencilik faaliyetinin 24,87 hektar alanda yapılacağı söylense de ruhsat sahasının tamamında madencilik faaliyeti yapılacağı öngörüldüğünden firmanın 24,87 hektar göstererek ÇED hazırlanması sürecinden kaçınmak istediği ifade edildi.

Mahkeme, madencilik faaliyetinin çevreye olabilecek etkilerinin tam olarak hesaplanmasının ancak kapsamlı bir ÇED raporu ile ölçülebileceği belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzincanda-altin-madenine-durdurma-_153087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!