Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erzincan'da HES ve Tünel İsyanı

Barasor Vadisinde bulunan köylerde yaşayan yurttaşlar, HES ve yapımı devam eden tünel nedeniyle doğanın katledildiğini söyledi.

yapi.com.tr
Erzincan'da HES ve Tünel İsyanı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Barasor Vadisinde bulunan köylerde yaşayan yurttaşlar, yapılan HES ve yapımı devam eden tünel nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Köy sakinleri; dereden koruma altında olması gereken çok fazla sayıda ölü kırmızı benekli alabalık topladıklarını, çevrenin katledildiğini, içme suyu kaynaklarının kuruduğunu ve 2 HES’in daha yapılacağını kaydetti.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre; Barasor Vadisi’ndeki Aşağıumutlu Köylüleri, daha önce de köylerine Devlet Su İşleri (DSİ) eski bölge müdür yardımcısı tarafından bir HES’in yapıldığını, HES’in de dereye suyun 4’te 1’ini bırakması gerekirken bunun yapılmadığını kaydetti.

Bu durumu DSİ’ye şikayet ettiklerinde suyun bir anda arttığını söyleyen köy sakinleri, dereye bırakılan suyun uygun seviyede olduğunun görülmesi için konulan ölçüm cihazının önünün set ile örülü olduğunu söyledi. “Dünyada endemik bulunan, koruma altında ve avlanması yasak olan kırmızı benekli alabalık çeşidi bu ve buraya bağlanan çevre birkaç derede bulunuyor.” diyen köy sakinleri, yeterli derecede su bırakılmadığı için balık ölümleri yaşandığını belirtti.

İki HES daha
İki HES’in daha yapılacağını belirten yöre halkı, “Şu an faaliyette olan HES için dere boyu boru döşenmesi için söküp, kırıp katledilen ağaçların yerine yapılması gereken çimlenme ve ağaçlandırma çalışması tam anlamı ile yapılmadı. Dikilen az sayıdaki ağacın bir kısmı da kurumuş vaziyette. Faaliyet gösteren HES santralinden tahliye olan suyun çıktığı yerin, yüz metre aşağısında bir tünel yapılıyor. Su oradan alınıp tünelin öbür tarafından çıkarıldığı noktada da HES santrali kurulacak. Oradan da tekrar boruya alınıp başka bir santrale aktarılıyor. Civar köylerden gelip deremizde buluşan 2 dereye de 2 HES daha yapılma durumu ile karşı karşıyayız. Çevreye daha az zararı olan RES ve GES yapmak dururken; su döngüsüne büyük bir ölçüde engel olan, kuraklığa sebebiyet veren ve tamamen çevre aleyhine olan HES’ler niye böylesine yaygınlaştırılıyor ve yapılıyor?” diye sordu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzincanda-hes-ve-tunel-isyani_186767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!