Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ya HES Yapılacak, Ya Dereler Akacak

Artvin’de 28 köyün içme suyuna el koyan HES projesine tepkiler sürüyor. Hukuki kazanımlara rağmen projenin hayata geçirilmeye çalışıldığını belirten bölge halkı, ‘derelerimizi özgür bırakın’ çağrısı yaptı.

yapi.com.tr
Ya HES Yapılacak, Ya Dereler Akacak

Artvin’in Şavşat ve Ardanuç ilçelerine bağlı toplam 28 köyün geleceğini tehdit eden Hanlı HES projesine karşı bölge halkının tepkisi sürüyor.

BirGün’den Barış Sarıkaş’ın haberine göre; Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Selahattin Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hanlı HES projesine tepki hösteren gösteren Şavşat Dernekleri Federasyonu üyeleri ve bölge halkı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Toprak ve su bizim anayasal hakkımızdır. Kimseye veremeyiz. Derelerimizi özgür bırakın. Kadim su hakkımıza dokunmayın. Cennet memleketimizi cehenneme çevirmeyin.” çağrısında bulunuldu.

Bölgedeki derelerde suyun, bütün zorluklara rağmen üretim yapmaya çalışan köylünün hakkı olduğu belirtilen açıklamada, “Yalnız biz köylülerin değil binlerce börtü böceğin hakkı var. Sularımız biterse bu köylerde yaşam da biter. Bu güzelim doğa gelecekte yok olacaktır. Zaten son yıllarda küresel ısınmanın da etkisi olsa gerek, su kaynaklarımızda ciddi bir kuruma var. Bu işin şakası yok. Bu katliamın önlem alınmaması halinde geri dönüşü de mümkün değil. Lütfen çığlığımızı duyun. Bu hukuksuz çalışmalara, bu katliama derhal son verin.” denildi.

Ne olmuştu?
Hanlı HES için 2018 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Kararı yargıya taşıyan bölge halkı Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Erozyon tehlikesine dikkat çeken mahkeme, projenin çevreye vereceği zararlar nedeniyle kararı iptal etti.

Şirket karar üzerine projede ufak revizyonlar yaparak santralin 10 megavatın altında olduğunu belirterek ÇED gerekli değildir kararı aldı. Bölge halkı projenin yapılmasına neden olacak kararı yeniden yargıya taşıdı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ya-hes-yapilacak-ya-dereler-akacak_183160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!