Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erzincan’daki Siyanür Deposu Büyüyecek

Ülkenin en büyük ikinci siyanür havuzunda kapasite artırımına gidildi. Bölgede tarımı bitiren madende yılda 11 bin ton siyanür kullanılacak.

yapi.com.tr
Erzincan’daki Siyanür Deposu Büyüyecek

Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler köyünde işletilen Çöpler Altın Madeni’nin kapasite artırımına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. İkinci kez yapılan kapasite artırımı kapsamında madenin faaliyet alanı genişletilecek, flotasyon (cevher zenginleştirme) tesisi kurulacak.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; kapasite artışıyla birlikte ülkenin en büyük altın madeni olacak projenin bedeli 1 milyon 162 bin 800 TL. Başvuru dosyasında Çöpler Köyü Kilisesi’ni ÇED sınırları içerisine alan şirket, değişikliğe gitti. Kiliseyi çalışma sınırları dışarısına çıkaran ancak hemen dibinde faaliyet yürütecek olan şirketin ÇED sınırları bin 747 hektardan oluşuyor. 13 yılda faaliyet alanını 2 buçuk kat artıran şirket toplamda yaklaşık olarak 2 bin 447 futbol sahası büyüklüğü alanda çalışma yapacak. 783,72 hektarı orman, 95,93 hektarı ise mera alanını kapsayan maden ocağı yerleşim yerlerinin de yakınında. Maden sahasının Çöpler ve Sabırlı köylerine uzaklığı sadece 250 metre.

Tarım arazilerini kimyasala boğan şirket, sülfürik asit kullanımını yıllık 9 bin tondan 122 bin tona çıkaracak. Siyanür kullanımı ise yıllık 11 bin ton olacak. Madende ayrıca 16 çeşit çok tehlikeli kimyasal daha kullanılıyor. Halk arasında kezzap olarak bilinen nitrik asit ise bir yıl içinde bin 50 kilogram kullanılacak. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre şirket, 10 adet evaporatör (buharlaştırıcı) inşa edecek. Bu evaportörler aracılığıyla havuzda biriken kimyasallar buharlaştırılarak atmosfere salınacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzincandaki-siyanur-deposu-buyuyecek_187652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!