Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Malatya Hekimhan, Siyanüre Karşı Mücadele Ediyor

Hekimhan’ın Türkiye’nin demir ihtiyacının yüzde 70’ini karşıladığını belirten Belediye Başkanı Turan Karadağ, altın madeni ve siyanürle ayrıştırma işlemine karşı olduklarını söyledi.

yapi.com.tr
Malatya Hekimhan, Siyanüre Karşı Mücadele Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kayısı cenneti Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Deveci Mahallesi’nde altın-gümüş-demir madeni ocağı projesi için ruhsat verildi. Ocak projesine karşı çıkan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, “Siyanürle toprağımızı buluşturmayacağım. Burası kayısının, cevizin ana yurdu. Hayvancılık da yapıyoruz. Halk çok para kazanmak değil, doğamızla toprağımızla baş başa kalmak istiyor.” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Malatya’nın Hekimhan ilçesi Deveci Mahallesi’nde altın, gümüş ve demir ocağı projesin için ÇED süreci başlatıldı. Valilik, 16 kuruma proje hakkındaki görüşlerini sordu. 16 kurumun 15’inin projeye olumlu görüş bildirdiğini belirten Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ kendisinin projeye itiraz ettiğini söyledi.

Karadağ, Hekimhan ilçesinin demir yönünden Türkiye’nin yüzde 70’ini karşılayan bir rezerve sahip olduğuna dikkat çekerek “Burada demir işletiliyor. Biz madene karşı değiliz ama yeni bir ruhsat alınmış. Ruhsatın içeriğinde altın ve siyanürle ayrıştırma var. Yazıyı 15 kurumdan görüş alıp bize de göndermişler. Biz de imzalasaydık ÇED raporu alacaklardı. Hem canlıya hem doğa hem de toprağımız için biz bunu imzalamadık,” diye konuştu.

Projeyle ilgili şirket yetkililerinin söz konusu yazıyı imzalamasını istediklerini ifade eden Karadağ şöyle devam etti: “Biz imzalamayınca ÇED raporunu da alamadılar. ÇED iptal olmuş ama ruhsatları duruyor. Altını siyanürle ayrıştırmak çok zararlı. Burası tarım alanı. Siyanürü toprakla buluşturmayacağım.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/malatya-hekimhan-siyanure-karsi-mucadele-ediyor_183594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!