Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Esenboğa'ya Metro"da Takvim Belirlendi

Bakan Yıldırım, Ankara'da metro hattını Esenboğa Havalimanı'na bağlamak için yıl sonuna kadar projelerin tamamlanacağını, gelecek sene de hat için harekete geçileceğini bildirdi.

yapi.com.tr/AA
"Esenboğa'ya Metro"da Takvim Belirlendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Konferans Salonu'nda düzenlenen, uluslararası Piri Reis Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada,

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve bilim adamlarıyla geçen yıl bir araya geldiklerini belirten Yıldırım, 2013'ün UNESCO tarafından Piri Reis yılı olarak kabul edilmesi dolayısıyla nasıl bir çalışma yapılacağına ilişkin kapsamlı programlar yaptıklarını anlattı.

Akdeniz havzasının, dünya kültür ve uygarlığının en büyük beşiği, Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz havzasının ise adeta dünya uygarlık tarihinin kalbi konumunda olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"İşte bu toprakların bağrından çıkardığı Piri Reis, 500 yıl önce çizdiği dünya haritası ve yazdığı 4 ciltlik Kitab-ı Bahriye eseriyle bu muazzam uygarlık tarihi içinde çok önemli bir yer almıştır. Bu sebeple Piri Reis'i sadece bir denizci, sadece bir kaptan-ı derya olarak görmek, tanımak çok büyük bir eksiklik olacaktır. Piri Reis aynı zamanda çok iyi bir haritacı, çok iyi bir coğrafyacı ve büyük bir bilim adamıdır. Dünya bugünkü gelişmiş teknolojiyle, bilgi birikimiyle, bugünkü harita yapma tekniklerinin en küçük ayrıntıyı verecek düzeye gelmesine rağmen 500 yıl önce Piri Reis'in çizdiği haritayı büyük bir hayranlıkla izlemektir.''

Bakan Yıldırım, Piri Reis ile denizci olmasının yanı sıra özel bir bağı bulunduğunu belirterek, ''Belki de denizci olmama neden olan Piri Reis'tir. Çünkü ben Kasımpaşa Piri Reis Ortaokulu'nda okudum. Piri Reis'i tanıdığım yer orasıdır. Belki o bizim gelecekteki tercihimizi belirleyen en önemli etken olmuştur'' dedi.

Esenboğa Havalimanı'na metro hattı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara'da metro hattını Esenboğa Havalimanı'na bağlamak için yıl sonuna kadar projelerin tamamlanacağını, gelecek sene de hattın yapımı için harekete geçileceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenbogaya-metroda-takvim-belirlendi_107284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!