Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Esenler Otogarı Yıkıldı, Yıkılacak!

23 yıldır hiç bakım görmeyen Esenler'deki İstanbul Otogarı ayakta durmakta zorlanıyor. Otogarın kirişlerindeki çatlaklar ürkütücü boyutta.

yapi.com.tr
1 Esenler Otogarı Yıkıldı, Yıkılacak!

Sözcü Gazetesi'nden Bora Erdin'in haberine göre, yapımına 30 yıl önce başlanan ve 23 yıldır hizmet veren Büyük İstanbul Otogarı'nın hiç bakımdan geçmediği ve taşıyıcı kirişlerin işlevini yitirmek üzere olduğu uyarısı yapıldı. Yapıda, 300'den fazla otobüs firması her gün on binlerce kişiyi taşıyor.

Ağustos ayında tahliye kararı çıkan binada taşıyıcı kirişler kırık, demirler çürük. Bina yoğun araç trafiğinde hissedilir şekilde sallanıyor. Yazıhanelerin bulunduğu en üst kattaki görünümünün içler acısı olduğu binanın, yıkılması işten bile değil.  Ayrıca 30 yıl önce inşa edildiğinde kullanımda olan araçlara göre tasarlanan keskin dönüşlerin, yeni araçlara yol açmak için kesildiği gözle görülüyor.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, betonarme bir yapı için 30 yılın çok uzun bir süre olmadığını, mühendislerin bu tür binaları 70 ila 100 yıllık yaptıklarını söyledi. Ancak otogar binasının tümüyle incelenip performans analizinin çıkarılması ve depremde nasıl davranış göstereceğinin ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Suna şunları söyledi: “Otogar binası yapıldığından beri hiçbir zaman büyük bir bakıma alınmadı. Sürekli bakım yapılması gereken biri yapıdır. Otogarın da havalimanları gibi bakım ve temizliği yapılmalı. Ayrı bir birimi olmalı bakım ve temizlik için. 7-24 gözden geçirilmeli. Buranın artık elden geçirilmesi ve yeni bir planlama yapılması gerekiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenler-otogari-yikildi-yikilacak_157970.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yıkılıp yeniden yapılmalı. Zira yapımında dikkat edilmeyen en önemli husus dere yatağında olması ve her yağmurda su baskınlarına uğraması.. Ayrıca bakımı bırakın temizliği bile yapılmayan pislik bir yer.. Aşağıda çalışan insanların işgüvenliği ve sağlık tedbirleri SIFIR.. Yazıklar olsun ki böylesine büyük bir yapının ne belediye ne de kiracılarının ve özellikle yönetiminin hiç ilgi göstermemesi.. Bir de kullanıcı firmaların sadece kendilerini düşünüp her türlü pislik ve çöpü ortaya atmaları yok mu! Fareler cirit atıyor. Karanlık, kesif idrar kokuları, ayrıca dünyanın hiç bir yerinde İstanbul gibi büyük bir şehre böylesine pislik reklamı yapılarak HOŞGELDİNİZ diyen ender yerlerden biri.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!