Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eskihisar Köylüleri, Maden Ocağının İptalini İstiyor

Eskihisar köylüleri, Muğla Yatağan’da yapılması planlanan maden ocağı projesinin iptali için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne başvurdu.

yapi.com.tr
Eskihisar Köylüleri, Maden Ocağının İptalini İstiyor

Muğla’nın Yatağan ilçesi Eskihisar Mahallesi’nin ormanlık alanında yapılması planlanan mermer ocağı projesi için "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir" kararı verildi. Karara tepki gösteren yöre halkı, projenin iptali için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurdu.

ANKA’da yer alan habere göre; Yatağan’da Stratonikeia Antik Kenti’nin de bulunduğu Eskihisar Mahallesi’nde mermer maden ocağı işletme projesi yapılması planlanıyor. Proje için 6 Mayıs’ta "ÇED gerekli değildir" kararı verildi.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; projeye konu olan ruhsat alanı, 75 hektar büyüklüğünde. ÇED Alanı ruhsat alanının 15,24 hektarlık (152445,17 metrekare) alanında planlanıyor. Projeye konu faaliyet sahasında üretim çalışmaları açık ocak işletme yöntemi ile gerçekleştirilecek. Projeye konu ÇED alanı, Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın N20 numaralı paftasında ve orman alanında yer alıyor.

Projeye tepki gösteren yöre halkı ve çevreciler, Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Stratonikeia Antik Kenti’nin saldırı altında olduğunu ifade eden Eskihisar köylülerinden Lütfü Kırayoğlu, “Neden buradayız? Biliyorsunuz Stratonikeia 2 bin 500 yıllık bir antik kent ama bütün Muğla’nın Batı Anadolu’nun göz bebeği olan bu kent 40 yıldır ağır bir saldırı altında. Son dönemde de gözlerini para hırsı bürümüş, madencilerin saldırısı altında. Artık sermaye dağa çıktı. Eskiden eşkiyalar dağa çıkardı şimdi sermaye bizi soymak için dağa çıktı. İşte bunun için buradayız. Daha Kasım ayında bir şirket, köye gelip hiçbir inceleme yapmadan ÇED raporu hazırlayıp köye saldırmak istemişti. Biz Eskihisar köylüleri olarak onları püskürttük. Bu kez yeni bir şirket yine bin 500 dönümlük bir arazi üzerinde hemen köye 500 metre mesafede seslenseniz duyacak kadar bir mesafe de mermer ocağı açmak istemektedir. Buraya yola çıkmadan önce hiç kimseye haber vermeden patlamayı yaşayarak buraya geldik. Biz bu duruma boyun eğmek istemiyoruz. Bu nedenle buradayız.” diye konuştu.

“Yıkım projelerine karşıyız”
‘ÇED gerekli değildir’ kararının hukuksuz olduğunu söyleyen Eskihisar Muhtarı Cafer Ateş, “Muğla ili Yatağan ilçesi Eskihisar Mahalle muhtarı ve halkı olarak, yaşamı savunanlar olarak burada Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü önünde mahallemiz sınırlarında ruhsat alanı 750 dekar, izin alanı 250 dekar, ÇED alanı 152 dekar olan Ümit Çelikten Mermer Maden Ocağı projesinin ÇED ilanını itiraz için toplandık. Mermer proje sahası antik Stratoneikeia’nın ocakları olup, zeytinlik sahalar ve mahallemizin içme su kaynaklarının bulunduğu bir alandır. Verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hukuksuzdur. Eskihisar kömür madeni yüzünden üç defa taşınarak büyük bedel ödemiştir. Mahalle muhtarı olarak ve mahalle halkımız bu yıkım projelerine karşıyız. Bu projenin iptali için adli ve idari olarak her türlü mücadeleyi hukuk devleti çerçevesinde yürüteceğimize basına ve kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından yöre halkı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne projenin iptali için itiraz dilekçelerini verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskihisar-koyluleri-maden-ocaginin-iptalini-istiyor_204791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!