Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Almayı En Çok 40 Yaş Üstü İstiyor

Merkez Bankası, Türkiye’nin nüfus yapısındaki değişimlerin konut piyasasına olan etkisini araştırdı. Yapılan araştırmaya göre, kanut talebi 40-44 yaş grubunda en yüksek seviyesine ulaşıyor, ileri yaşlarda ise azalıyor.

yapi.com.tr
Ev Almayı En Çok 40 Yaş Üstü İstiyor

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre; nüfus artışı ve yaşlanan nüfus yapısının toplam konut talebine katkısı gelecek 40 yılda yüzde 3 seviyelerinden yüzde 0.5 seviyelerine inecek. 2013 yılında nüfus hareketlerinin konut talebi büyümesine etkisi yüzde 2.51’di. 2025 yılında oran önce 1.65’e, 2050 yılında da 0.43’e gerileyecek.

Merkez Bankası’ndan Yavuz Arslan, Evren Ceritoğlu ve Birol Kanık’ın hazırladığı, “Türkiye’nin Nüfus Yapısındaki Değişimlerin Uzun Dönem Konut Talebi Üzerindeki Etkileri” çalışma tebliğinde, TÜİK verileri kullanılarak yapılan tahminler konut talebindeki büyümenin nüfus artışının yanı sıra Türk toplumunun nüfus yapısındaki değişimlerinden etkilendiğini gösterdi. 2009-2050 yılları arasında kalan dönemde konut talebi yıllık ortalama yüzde 1,48 oranında artarken; söz konusu artışın yüzde 1,08’lik kısmının nüfus artışından ve kalan yüzde 0,4’lük artışın nüfus yapısındaki değişimden kaynaklanacağı tahmin edildi. Yapılan çalışmaya göre, 0-20 yaş arası yok denecek kadar az olan konut talebi, 20 yaş ile birlikte hızla artıyor, 40-44 yaş grubunda en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra daha ileri yaşlarda azalıyor. Konut talebi erkek ve kadın ayrımı yapılarak da tahmin edildi. Erkeklerde, 40-44 yaş arası en yüksek seviye olurken, kadınların konut talebi en yüksek 45-49 yaş aralığında görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-almayi-en-cok-40-yas-ustu-istiyor_118640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!