Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Büyükşehirlerde Sosyal Konut Yapmak İmkansız Hale Geldi"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, arsa rayiç değerleri üzerinde yapılan düzenlemelere dikkat çekerek; 'Mevcut KDV düzenlemesiyle, özellikle Büyükşehirler’de sosyal konut yapılmasının neredeyse imkansız hale geleceğini’ vurguladı.

yapi.com.tr
"Büyükşehirlerde Sosyal Konut Yapmak İmkansız Hale Geldi"

"Arsa rayiç değerleri, emlak vergisine esas olan, belediye sınırları içindeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler için ayrı ayrı olmak üzere her dört yılda bir takdir komisyonları tarafından belirlenmektedir. Özellikle İstanbul’da oldukça yüksek olan arsa rayiç bedelleri son yapılan düzenlemelerle daha da yükseltilmiştir" diyen MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

BurhanBurhan Özdemir"Aynı zamanda Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile arsanın metrekare vergi değeri 0 TL ile 500 TL arasında olan konutların KDV oranı yüzde 1, 500 TL ile 1.000 TL arasında olan konutların KDV oranı yüzde 8, 1.000 TL ve üzerindeki konutların KDV oranı yüzde 18’dir.

Arsa rayiç değerleri üzerinde yapılan düzenlemeler neticesinde İstanbul’da metrekare değeri 500 TL’nin altında arsa bulabilmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu sebeple yükselen arsa maliyetine bağlı olarak oluşan KDV yükü, inşaat yatırımcılarını yeni alanlarda yapılacak konutların satışında zor durumda bırakacaktır. Mevcut KDV düzenlemeleriyle ülkemizde (özellikle büyük kentlerde) Sosyal Konut yapılması neredeyse imkânsız hale gelecektir ve arsa sıkıntısı yaşanacaktır.

Bu minvalde KDV oranlarının metrekare değeri 0 ile 1,000 TL aralığı için yüzde 1, 1,000 TL İLE 2,000 TL arası için yüzde 8 ve 2,000 TL ve üzeri için yüzde 18 olarak revize edilmesi, sektör açısından daha faydalı olacaktır kanısındayız".

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirlerde-sosyal-konut-yapmak-imkansiz-hale-geldi_118498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!