Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evdeki Radyasyon İçin Küçük Önlemler Yeter

Gazi Üniversitesi (GÜ) Non-İyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi (GNRK) Sorumlusu Arzu Fırlarer, insanların evlerinde elektromanyetik alanlara maruz kaldıklarını belirtti, alınacak bazı küçük önlemlerle evlerdeki elektronik cihazların yaydığı radyasyondan korunmanın mümkün olduğu bildirdi.

Hürriyet Gazetesi
Evdeki Radyasyon İçin Küçük Önlemler Yeter

Gazi Üniversitesi (GÜ) Non-İyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi (GNRK) Sorumlusu Arzu Fırlarer, insanların evlerinde elektromanyetik alanlara maruz kaldıklarını belirtti, alınacak bazı küçük önlemlerle evlerdeki elektronik cihazların yaydığı radyasyondan korunmanın mümkün olduğu bildirdi. Elektromanyetik alanların oluşturduğu radyasyondan uzun süreli etkilenilmesinin psikolojik rahatsızlıklara, üreme ve görme fonksiyonlarında olumsuzluklara, bağışıklık sisteminde zayıflamalara neden olabileceği uyarısında bulunan Fırlarer, bazı önlemlerle evlerdeki elektromanyetik alanların azaltılabileceğini söyledi.

Kablosuz internet etkiler

Fırlarer, evlerdeki elektromanyetik alanların azaltılması için alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı: "Kablosuz internet kullanıyorsak bundan vazgeçmemiz lazım. LCD televizyonlar tüplü ve plazma televizyonlara oranla daha az elektromanyetik alan oluşturur. Bilgisayar monitörlerinde ve televizyonlarda LCD ekranların tercih edilmesi gerekir.

Sarı ışık yayan ampul

Evlerde tasarruflu ampul ve floresanların yerine sarı ışık yayan ampulleri kullanmalıyız. Sarı ışığın oluşturduğu elektromanyetik alan floresan ve tasarruflu ampullere oranla daha azdır. Komşularımızın buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi cihazların arkalarının da yaşadığımız odalara dönük olmaması sağlanmalıdır."

Açık telefonlar bebek yakınında bırakılmamalı

Bebek telsizlerinin de elektromanyetik alan yarattığına dikkati çeken  Fırlarer, "Bebek telsizleri mikrodalga fırın kadar elektromanyetik alan oluşturuyor. Bu nedenle bebek telsizlerinin kullanılmaması gerekir" diye konuştu. Fırlarer, açık cep telefonlarının bebeklerin yakınına bırakılmasının da 'yanlış' olduğunu söyledi. Bir günde cep telefonu ile görüşme süresinin 'bir saatle sınırlı olması' gerektiğini savunan Fırlarer, "16 yaşından küçük çocukların beyin gelişimi devam etmektedir. Beyin sıvı yoğunluğu yetişkinlere oranla daha fazla olduğundan elektromanyetik alan iletkenlikleri daha çoktur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evdeki-radyasyon-icin-kucuk-onlemler-yeter_73050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!