Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EXPO 2020'yi İstedik

EXPO 2015'i düzenleme hakkını elde edemeyen İzmir, Ankara'nın da istediği EXPO 2020 adaylığı için hükümete resmen başvurdu. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetin tüm bakanlarına bir mektup göndererek İzmir'in EXPO 2020 adaylığına

Yeni Asır Gazetesi
EXPO 2020'yi İstedik

EXPO 2015'i düzenleme hakkını elde edemeyen İzmir, Ankara'nın da istediği EXPO 2020 adaylığı için hükümete resmen başvurdu. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetin tüm bakanlarına bir mektup göndererek İzmir'in EXPO 2020 adaylığına talip olduğunu iletti. İzmir'in tüm dinamikleri ve halkının 10 yıl sonra gerçekleşecek organizasyona ev sahipliği yapmak üzere kenetlendiğini belirten Vali Kıraç, "Bu organizasyonu 7'den 70'e tüm İzmirliler istiyor. Biz de bu isteği resmi hale getirdik" dedi.

Önemli başlangıç

Kıraç, devletin zirvesine gönderdiği mektupta ise, "Kentimiz, edindiği tecrübeleri, gerçekleştirdiği özenli çalışmaları ve kurduğu olumlu ilişkileri ile 2015'te yaklaştığı hedefe EXPO 2020 ile ulaşma arzusundadır. EXPO 2015'te yaratılan sinerji ile hareket edildiğinde İzmir'in EXPO 2020'de hak ettiği başarıyı kazanacağı ve ülkemizin geleceği için çok önemli bir adım atılacağı inancındayız" ifadelerini kullandı.

İZKA Yönetim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi'nin aday olunması kunusunda temenni kararı aldığı EXPO 2020 adaylığı için Vali Kıraç'tan beklenen adım geldi. Temenni kararlarının arka arkaya gelmesinden sonra herekete geçen Kıraç, devletin zirvesine mektup gönderdi. İzmirlilerin EXPO 2020 adaylığını çok istediğini belirten Vali Kıraç, "Bu isteği Ankara'ya iletmek görevimizdi, biz de bu görevi yerine getirdik" diye konuştu. Kentin 2015'te edindiği tecrübeyi kullanmak istediğini ve bunun gözardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beklediğimiz kentin tüm dinamikleri ve halkın bu organizasyon konusunda istekli olmasıydı. Bu isteği her alanda gördük. Ayrıca İZKA, Büyükşehir Meclisi ve İl Genel Meclisi de temenni kararı ile dileğini ortaya koydu. 2015 adaylık sürecinde yaşadığımız birikimi, mutlak surette değerlendirmemiz gerekiyor. Bu tecrübe ve birikimin lehimize olacağına inanıyoruz."

BİE'yi bekliyoruz

Vali Cahit Kıraç, İzmir'in resmi adaylığı için merkezi Fransa'nın Paris kentinde olan Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BİE) 2020 adaylığıyla ilgili ilana çıkmasını beklediklerini belirtti. BİE'nin 2011'de ilana çıkmasını beklediklerini ifade eden Kıraç, "Bu süreçte hangi ülke ve aday kenti rakip olursa olsun, şansımız olduğuna inanıyoruz. Çünkü delegeler, 2015 yarışı nedeniyle İzmir'i tanıyor. Tamamını kentimizde konuk etmiş ve iyi dileklerle ayrılmalarını sağlamıştık. Bu iyi ilişkilerin meyvelerini almak isteğindeyiz" şeklinde konuştu.

"Milano krizi ile ilgilenmiyoruz"

İzmir'in kaybettiği EXPO 2015'i kazanan İtalya'nın Milano Kenti'nin, mali kriz nedeniyle bu organizasyonu gerçekleştirmede zorlandığı ve vazgeçebileceği yönündeki söylentilerle ilgilinmediklerini belirten Vali Kıraç, "Gündemimizde EXPO 2020 adaylığı var" dedi. Milano'nun organizasyonun sahibi olduğunu kaydeden Kıraç, şöyle dedi:

"Milano EXPO 2015'ten vazgeçmedi. Vazgeçerse değerlendirilir. Fakat böyle bir gelişme olmadan ve bu organizasyon bize teklif edilmeden konuşmak doğru değil. Bu konudaki söylentiler üzerine hareket edemeyiz. Ne söylesek havada kalır. Biz kent olarak EXPO 2020'ye kilitlendik ve aday olabilme mücadelesi vermek istiyoruz."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-2020yi-istedik_82755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!