Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EXPO için İnciraltı’na Alternatif Yer Aranıyor

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım’ın seçimlerden önce açıkladığı 35 projeden Konak Tüneli’ni sahiplenip “Çılgın projem” demesinin ardından Kültür Bakanı Günay da bu projelerden EXPO’ya sahip çıktı.

Milliyet Ege
EXPO için İnciraltı’na Alternatif Yer Aranıyor

Kültür  ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İzmir’in CHP’nin kalesi olduğu yolundaki efsanenin yıkıldığını söyledi, “İzmir’de hala endişeli modernler var. Lafla değil, gözle, hizmetle bu kesime kendimizi anlatacağız” dedi.

Şanghay örneği

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım’ın seçimlerden önce açıkladığı 35 projeden Konak Tüneli’ni sahiplenip “Çılgın projem” demesinin ardından Kültür Bakanı Günay da bu projelerden EXPO’ya sahip çıktı, “Bence İzmir’in hatta Türkiye’nin çılgın projesi EXPO’dur. EXPO beş yılda bir, bir ülkenin, bir şehrin önüne gelen bir fırsattır. Ben Shangay EXPO’sunu açmaya gittim. Sadece bizim bölümümüze 7 milyon ziyaretçi geldi. Toplam 70 milyon ziyaretçi. Şimdi 2020 yılında dünyadaki iletişim ve ulaşım imkanlarını düşünün. O süreç içindeki İzmirin ulaşacağı tanınmışlık noktasını düşünün. Çok ciddi bir rakamın İzmir’e, Türkiye’ye gelmesi sözkonusu”dedi.

Yapılaşmadaki sınırlar

İnciraltı’nın planlamasını Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve oradaki vatandaşların uyarılarıyla yaptıklarını, bölgede üçte bir yeşil alan bıraktıklarını, yapılaşmadaki yüksekliği 4 katla sınırlandırdıklarını,  zemin araziyi kullanma sınırı getirdiklerini, 10 bin metrekarenin altında parsel olmayacağını hatırlatan Günay, turistik yatak kapasitesinin ise 15 binle sınırlı olduğunu söyledi. Günay,  “Bu planla termalden ciddi yararlanan, yüksek kaliteli turizm destinasyonu ortaya çıkacak ama  gerekçesini bilmediğim birtakım itirazlar, yakın” dedi. İnciraltı’nın EXPO alanı olarak düşünüldüğünün hatırlatılması üzerine  Bakan Günay, “O arazi EXPO için bana çok yeterli gelmiyor. Yeni baştan çok daha uygun, havaalanından, çevre yoluna ulaşımı olan, trafiği sıkıntıya sokmayan yeni alana bakılmasını gerekli görüyorum” diye konuştu.

Karaburun, turizmin yeni yıldızı yapılacak

Kitle turizmi mantığından yüksek kültçür ve gelir gruplarına yönelik daha bireysel turizmi ön plana çıkaracaklarına değinen Günay, bu konudaki projeleriyle ilgili şunları söyledi: “İtiraf edeyim ki Karaburun’u seçim kampanyasında gördüm. Karantina adasını da seçim kampanyasında gördüm ve çok etkilendim. İzmir de turizm yapmaya çalışırken katiyen doğayı tahrip etmeyeceğiz.  Ben ağaç boyunu geçmeyen yapılaşma diyorum. Denizden baktığınız zaman beton oteller zinciri görülmeyecek. Turizmi hayatın içine sokacağız. Bu bölgede bunu yapabiliriz.”

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-icin-inciraltina-alternatif-yer-araniyor_87910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!