Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eyüp’te Büyük Bir Dönüşüm Başlatmayı Planlıyor

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilçenin tarihi ve turistik dokusunu ön plana çıkaracak projelere hız verildiğini açıkladı. Aydın, Eyüp Sultan Camii’nin restore edileceğini, Rami Kışlası’nın kütüphane ve müze yapılacağını açıkladı.

yapı.com.tr
Eyüp’te Büyük Bir Dönüşüm Başlatmayı Planlıyor

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, tarihi dokusu ve maneviyatıyla öne çıkan ilçede turizm potansiyelini harekete geçirecek projelere hız verdiklerini açıkladı. Milliyet'ten Fehim Genç'in haberine göre, Aydın, “Eyüp’ün merkezini feshane’den Piyer Loti’ye kadar yeniden düzenleyeceğiz. Eyüp Sultan Camii restore edilecek. Rami Kışlası’ndan toptancılar taşınacak, yerine kütüphane ve müze yapılacak. Metro, tramvay ve deniz araçlarıyla Eyüp’e ulaşım çok rahatlayacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve üniversitelerle birlikte Feshane’den Piyer Loti’ye kadar olan sit alanını yeniden düzenleyecek ‘Tarihi Alan Yönetimi’ projesine başlayacaklarını belirten Aydın, şunları söyledi: “Bu proje ile belli başlı turizm kentlerindeki dokuyu yakalama çalışacağız. Proje kapsamındaki bölgede tarihi eserleri ön plana çıkartacağız. Tarihi potansiyelimizi ortaya çıkartacağız. Burası sit alanı olduğu için bunu korumacı bir anlayışla yapacağız. Tarihi olmayan binaların görünümü düzeltilecek. Altyapı yeniden düzenlenecek. Otoparklar yeraltına alınacak. Esnafın, ürün ve hizmet kalitesinin artırılması yönünde tedbirler alınacak. Proje hazırlandı, önümüzdeki süreçte uygulamaya geçeceğiz. Alan yönetiminin kendi kuralları, prensipleri olacak. Kimse kafasına göre tabela asamayacak. Arabasını istediği yere park edemeyecek.”

Eyüp Sultan’a restorasyon

Eyüp’ün simgesi Eyüp Sultan Camii’nin geçen zaman içinde yapılan güçlendirme ve yenileme çalışmalarına rağmen yeni bir restorasyona ihtiyaç duyduğunu kaydeden Aydın, camide restorasyon işlemlerinin de başlayacağını açıkladı.

Eyüp stadının yerine yeni bir kültür, sanat ve spor kompleksi yapacaklarını belirten Aydın, “Yeni tesis 25 tane fonksiyonu olan bir yapı olacak” dedi. Aydın, “Eyüp’e özellikle cuma günleri dini amaçlı ziyaretler çok oluyor. Alan yönetiminin bir ayağı da daha düzenli bir insan trafiği. Önümüzdeki günlerde daha güzel düzenlemeler gelecek. Eyüp, Mimar Sinan’ın sur dışında en çok eserlerinin olduğu yer. Bunu için de bir Mimar Sinan Rotası hazırlıyoruz” diye konuştu.

Ulaşım sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirten Aydın, “İnsanlar buraya gelip bu havayı solumak, sokak dokusunu yaşamak istiyor. İnsanlar buraya rahat bir şekilde erişsinler ve rahat şekilde ayrılsınlar. Bunun için trafik ve otopark sorunlarını aşmamız lazım. Ortadaki düzensizliği ortadan kaldıracağız” dedi.

Rami Kışlası müze oluyor

Rami Kışlası’nın boşaltılacağını ve gıda toptancılarının İkitelli’deki yeni siteye taşınacağını açıklayan Aydın, “Ramazan’dan sonra Rami Kışlası’nda inşaat ve restorasyona hızla başlayacağız. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi ve müzesi olacak. Orijinal dokusuna uygun restore edilecek. İçinde kültür ve sanat faaliyetleri yapılacak. Otoparkı da yer altında olacak” dedi.

Önce peyzaj sonra ruhsat

Aydın, Eyüp’te tarihi bölgelerin sit alanı olduğunu, tarihi binalara dokundurtmadıklarını, bu yapıların gerekli izinler alındıktan sonra tarihi özelliklerine uygun restore edilebildiğini söyledi. Aydın, “Gecekondu bölgelerinde ise tapu sorunlarını çözdük, imar sorunlarını da çözüyoruz. Kentsel dönüşüm şart, deprem riski var. Dönüşüm yapılan yerlerde bina cephelerinin o mahallenin sosyal dokusuna uygun cephe tasarımına sahip olması için bir proje hazırlatıyoruz. Ayrıca belli bir arsa büyüklüğünü aşan inşaatlara peyzaj zorunluluğu getirdik, bahçesini yapacak ondan sonra ruhsatını alacak” dedi.

Mezar taşları tercüme edilecek

Eyüp mezarlıklarının başlı başına bir kıymet olduğunu vurgulayan Aydın, “Büyükşehir Belediyesi ile birlikte mezarlıkların temizliğini, peyzajını yaptırıp ışıklandıracağız. Mezar taşlarındaki kitabelerin tercümelerini yaptırıyoruz. Bunları katalog olarak bastırağız. Eyüp mezarlıklarındaki tarihi şahsiyetlere bu katalogda yer vereceğiz. Merak edenler alıp okuyacak” dedi.

3 milyon kişi Haliç’i teleferikle geçecek

Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut teleferik hattını uzatacağı bilgisi veren Aydın, “Piyer Loti’den Miniatürk’e, oradan da Vialand’a yeni hat yapılacak. Hat uzunluğu toplam 3.5 kilometreye çıkacak. Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli bir hat olacak” diye konuştu.

Osmanlı kayıkları sefere hazırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Haliç’te Kancabaş denilen ve elektrikle çalışan tekneleri hizmete sokmaya hazırlandığını kaydeden Aydın, “Osmanlı kayığı tarzındaki bu kayıklar hem ulaşım, hem de gezi amaçlı kullanılacak. İskeleleri yapıldı. Son teknik çalışmaları devam ediyor. Öte yandan Şehir Hatları ile görüşüyoruz. Haliç’e Üsküdar ve diğer iskelelerden gemi seferleri de artırılacak” dedi.

Metro 2017’de geliyor tramvay projesi yolda

Eyüp’ten geçecek Bağcılar-Beşiktaş metrosunun 2017’de açılacağını kaydeden Aydın, “Ayrıca Bayrampaşa-Eyüp tramvay hattı ile Eminönü-Alibeyköy sahil tramvay hatları da devreye girdiğinde Eyüp ulaşım açısından çok rahatlayacak. Bu açıdan 2-4 yıl içinde Eyüp ciddi bir sıçrama yapacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eyupte-buyuk-bir-donusum-baslatmayi-planliyor_143865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!