Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Para Artık Dönüşümde

İzmir’e 2 milyar liralık yatırım yapan Folkart Yapı, kentsel dönüşüme girecek. İnşaat sektörünün geleceğinin dönüşümde olduğunu belirten Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Para kazanmak istiyorsan iş dönüşümde” diye konuştu.

yapi.com.tr
Para Artık Dönüşümde

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, İzmir’de 2 milyar lira yatırımla 8 projeye devam eden Folkart Yapı, 500 milyon lira değerinde yeni bir projeyi hayata geçiriyor. İzmir Bornova’da inşa edilecekleri ‘Folkart Time’ projesinin tanıtım toplantısında konuşan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak “ İnşaat sektörünün geleceği kentsel dönüşümde. Biz de bu alanda önemli bir aktör olmak istiyoruz. Para kazanmak istiyorsan iş dönüşümde” dedi.

Türkiye genelinde 6.5 milyon, İzmir’de 315 bin riskli yapı olduğunu belirten Sancak, hem İstanbul hem de İzmir’de 2017’de dönüşüme gireceklerini ifade etti. Dönüşüm için çalışmalara başladıklarını dile getiren Sancak “İstanbul’da merkezde olacağız. Levent, Etiler ve Kağıthane’de proje planlıyoruz. İstanbul’a iddialı bir giriş yapacağız” diye konuştu. Dönüşümün 20-30 yıl süreceğini belirten Sancak 6 milyon riskli yapı yerine yaklaşık 12 milyon yeni ev yapılacağını ifade etti.

500 milyonluk karma

Folkart Time şirketin ilk karma projesi olacak. 369 konut, 271 ofis, 66 ticari birimden oluşan projede, fiyatlar 209 bin liradan başlıyor. 27 bin 400 bin metrekarelik alanda yükselecek proje, 120 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak. İçinde 1500 kişilik bir kolejin de yer alacağı projede teslimler eylül 2018’de planlanıyor. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projede ‘zaman’ öğesini dikkate aldıklarını belirterek, İzmir’e has özelliklere de önem verdiklerini söyledi. Sancak, “Şaşırtıcı derecede yüksek ön talep aldık. İstanbul ve pek çok yerden de talep geliyor. Geçen yıl lanse ettiğimiz Folkart Lifa Bornova projemizin ise yüzde 90’ını sattık” diye konuştu.

Basmane bilmecesi

Folkart Yapı, İzmir’de ‘Basmane Çukuru’ olarak bilenen ve 17 yıldır tartışılan alanı 80 milyon dolara satın almıştı. Güçbirliği Holding ise pilot firma olduğu ve kendisinden bağımsız ihale yapılamayacağı gerekçesiyle satışa itiraz etmişti. İhaleyle ilgili son bilgileri paylaşan Sancak, şunları söyledi: “Güçbirlik’ten Kemal Zorlu satışa usül hatası gerekçesiyle itiraz etti. Mahkeme reddetti, yeniden itiraz ettiler. Ayağı yere basmayan bir iddia, mahkeme hızlı sonuçlanır. Sonuçta yasa TMSF’ye vermiş, biz aldık. Yurtiçi ve yurtdışından 6 mimarlık ofisiyle bölgedeki proje için çalışıyoruz. İkişer proje yapacaklar, sonuşta gelen 12 projeyi İzmirlilere sorarak seçeceğiz. İlk etapta 50 bin metrekare AVM planlıyorduk. Analizlerde AVM’nin trafiğe yüzde 25’lik yük getireceğini gördük. Bunu yaparsak vatandaş bize 50 yıl bize küfreder dedik. Trafiğe çözüm bulamazsak AVM yapmayacağız.” Basmane Çukuru’na daha önce Sancak tarafından 750 milyon liralık yatırım yapılacağı da açıklanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/para-artik-donusumde_144542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!