Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Fabrika Ekibine Tek Tek Teşekkür Ettim"

Moda tasarımcısı Bahar Korçan ve Seranit İcra Kurulu Üyesi Ece Ceylan Baba, Serra'nın yeni koleksiyonunun ortaya çıkış hikayesini aktardı.

  • Benim Masalım
  • Benim Masalım
  • Benim Masalım
  • Benim Masalım
  • Benim Masalım
  • Umut
  • Umut
  • Umut
  • Umut

Moda tasarımcısı Bahar Korçan'ın Seranit'in yeni markası Serra için özel olarak hazırladığı "Benim Masalım" ve "Umut" temalı seramik koleksiyonları, geçtiğimiz hafta Pere Palas'ta düzenlenen gecede mimarlarla yapı dünyasının önde gelen temsilcilerine tanıtılmıştı. Projenin gerçekleşmesine önayak olan Seranit İcra Kurulu Üyesi Ece Ceylan Baba ile tasarımcı Bahar Korçan, lansman sonrasında yapi.com.tr'nin sorularını yanıtladılar. 


Serra ile Bahar Korçan markaları arasındaki işbirliğinin tohumları nasıl atıldı?


Ece Ceylan Baba: Bahçeşehir Üniversitesi’nde Temel Tasarım dersi veriyorum. Bu atölyede öğrencilere hep kendi disiplinlerinin dışında bir tasarım deneyimi yaşatıyoruz. İşlerinin sadece mimarlık olmadığını, tasarımcı olarak konuya çok daha geniş bakılması gerektiğini öğreniyorlar. Bu ders bağlamında öğrencilere kraft kağıdından vücut örtüsü tasarlattık. Aslında bunlar kıyafet değildi ama ortaya o kadar hoş detaylar çıktı ki iyi bir moda tasarımcısının da jüride yer alması gerektiğini düşündük ve Bahar Korçan’a ulaştık. Çocuklar tasarladıkları kıyafetleri giyip bir defile yaptılar. O gün maksimum bir saati birlikte geçirdik ama atölyeden çıkarken frekanslarımız o kadar tuttu ki, “Seramik de tasarlar mısınız?” dedim. Bahar Hanım da, “İsterdim ama hiç yapmadım” diye yanıt verince hikayemiz başlamış oldu.

Bahar Korçan: Seramik ılık bir malzeme çünkü tenle buluşuyor. Ona basıyor, orada yaşıyorsunuz. Onun için bence çok insancıl ve doğal bir malzeme...

Bu benim için gerçekten kıymetli bir işbirliğiydi. Öncelikle birbirimizi sevdik, çünkü sevgi olmadan hiçbir şey olmuyor. Biraz evvel bu seramikleri üreten fabrika ekibiyle konuştum ve hepsine tek tek teşekkür ettim: “Tamam ben çizdim, ama bunları hayata geçiren sizsiniz, bu o kadar özel bir şey ki…”

EceEce Ceylan Baba, Hamdi Altunalan, Bahar Korçan
Lisanımdan anlayan bir ekiple çalıştım. Bence bir tasarımcı için bu çok büyük şans. Hamdi Bey bana o kapıyı açtı. Ece Hanım da bizi çok güzel destekledi ve bugüne geldik. Bir seneyi aşkın bir zamandır bu koleksiyon için hazırlanıyoruz. Ülkemizde pek çok iş, “bugün ver, yarın al” mantığıyla işliyor. Bu ise düşünülmüş, tasarlanmış bir proje… O yüzden de çok severek çalıştık.

Umarım insanlara özgür bir kapı aralığı açabilmişizdir. Ev çok önemli; kendi kendimize kaldığımız belki de tek alan ve bu alan için istediğimizi seçmek kadar büyük bir özgürlük olamaz.

“Benim Masalım” ve “Umut” konseptleri nasıl ortaya çıktı? Seramik tasarımının moda tasarımından ayrışan yönü neydi?

Bahar Korçan: Tasarım sürecinde hep şiirlerim ve tablolarımdan yola çıkıyorum. Çünkü içimden öyle geliyor; bu bir dürtü ve çıkış anı… Seramik koleksiyonlarını da tablolardan aldığım ilhamla oluşturdum.

Seramik, benim için yeni bir malzeme ve yeni bir alan olduğu için daha heyecanlıydım. Moda geçici, seramik ise uzun vadede kullandığınız, kalıcı bir şey…

http://www.yapi.com.tr/haberler/fabrika-ekibine-tek-tek-tesekkur-ettim_103228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!