Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rekabetçi Bir Seramik Sektörü için Enerji Maliyetleri %17'yi Geçmemeli

Seranit Yapı Grubu Başkanı Hamdi Altunalan, toplam girdi maliyetlerinin yüzde 40'ını enerji harcamalarının oluşturduğuna dikkat çekerek, dış pazarlarda rekabet gücünün korunabilmesi için bu oranın yüzde 17 seviyelerini aşmaması gerektiğini söyledi.

Rekabetçi Bir Seramik Sektörü için Enerji Maliyetleri %17'yi Geçmemeli

Seranit Yapı Grubu’nun en genç markası Serra’nın Eskişehir’de bulunan İnönü Fabrikası’na düzenlenen basın gezisinde seramik sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamdi Altutan, enerji yoğun bir üretim prosesine sahip seramik sektöründe bir metrekare üretim için 8,15 kw/s elektrik ya da 3,83 metreküp doğalgaz kullanıldığını kaydederek, toplam girdi maliyetlerinin yüzde 40'ını enerji harcamalarının oluşturduğunu vurguladı.

Sürekli artan enerji maliyetlerinin, Türk firmalarını uluslararası rerkabette kötü etkilediğini ifade eden Altutan, "Avrupa’da sanayi yatırımcılarına devlet tarafından bazı özel uygulamalar yapılıyor. Bizim 10 - 11 euroya sattığımız ürünleri, İtalyan ve İspanyollar 8 - 9 euroya satmaya başladı" dedi. Altutan, eğer Çin gibi ülkelerle rekabet edilmek isteniyorsa enerji maliyetlerinin de o ülkelerin seviyelerine çekilmesi ve yüzde 5 - 10 arasına oturması gerektiğine vurgu yaparak, toplam maliyet içinde yüzde 17'yi geçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

280 milyon euroluk yatırım atıl durumda

Avrupa'da, özellikle İtalya ve İspanya'da seramik sektörünün yaşadığı gerilemenin en önemli sebeplerinden birinin de üretim altyapısına yeterince yatırım yapılmaması olduğunu anımsatan ve Türkiye'de de sektörün gençleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Altutan, "Türkiye'de 140 milyon metrekarelik atıl kapasite var; 280 milyon euroluk bir yatırım öylece duruyor. Ama Devlet Planlama Teşkilatı, 400 milyon metrekare ek yatırımı da teşvik kapsamına almış durumda. Sektör, böyle bir kapasite fazlalılığını kaldırabilecek durumda değil. Oysa yeni yatırımlar için kullanılacak kaynak, mevcut kapasitenin yenilenmesi için değerlendirilmeli" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rekabetci-bir-seramik-sektoru-icin-enerji-maliyetleri-17yi-gecmemeli_108675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!