Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Facianın Yaşandığı Madende ‘Titreşim Sistemi’ Bozukmuş

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nin yerdeki titreşimleri gösteren sinyal sisteminin bozuk olduğu öne sürüldü.

yapi.com.tr
Facianın Yaşandığı Madende ‘Titreşim Sistemi’ Bozukmuş (Fotoğraf: AA)

Erzincan İliç’teki maden faciasında üçüncü gün geride kaldı. Çöken siyanürlü pasa dağının altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürerken henüz hiçbir işçiye ulaşılamadı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın aktardığına göreyse madenin ‘titreşim sistemi'nin bozuk olduğu raporlara yansıdı.

Çöpler Altın Madeni için yakın tarihte uluslararası bir denetim firması tarafından 67 sayfalık rapor hazırlandığı da iddialar arasında. Saymaz’ın aktardığına göre bu raporda, “yerdeki titreşimleri gösteren sinyal sisteminin bozuk olduğuna” dair görüş bildirildi. Bu rapor Kanadalı İ.T. de dahil tüm şirket yetkililerine iletildi.

Toprak kaymasından bir gün önce, pazartesi günü liç sahasında sinyal bozukluğu olduğu yönünde tespit yapıldığını kaydeden Saymaz, dinamit patlatılğını da aktararak şunları belirtti:

"Hatta fotoğraflar çekilerek, yetkililere bilgi verildi ve toplantı yapıldı. Heyelan günü saat 09.30’da tepede yarık fark edilince yeniden toplanıldı. Saha boşaltıldı. Yaklaşık 100 işçi çekildi. İ.T.’nin emri üzerine Şaban Yılmaz ve dört işçi konteynıra gönderildi. Üç uzman ise inceleme yapmak üzere tepeye çıktı. Uzmanlar seferden dönerken heyelan yaşandı. Savcılığa göre patlamanın en önemli nedenleri; toprağa verilen solüsyon miktarının arttırılması; liç yığınının, olması gerekenin iki katına çıkması ve her gün saat 12’de düzenli dinamit patlatılması. Saha boşaltıldıktan sonra bile saat 12’de dinamit patlatıldığı ve şiddetinin git gide arttırıldığı belirtiliyor.”

İsmail Saymaz’ın yazısının tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/facianin-yasandigi-madende-titresim-sistemi-bozukmus_201773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!