Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Faizin Düşüşüyle Ekonominin Hızlanması Arasında Doğrudan İlişki Yok"

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, "Faizin düşüşüyle ekonominin hızlanması arasında doğrudan bir ilişki yok. 'Faiz sıfır olsun da ekonomi direk büyüsün' düşüncesi yanlış. Avrupa'da sıfıra yakın faiz var ama büyüme olmuyor, çok sınırlı oluyor. Eğer büyüme faizle ilgili olsaydı Japonya'nın patlaması lazımdı, çünkü 15 yıldır sıfır faiz var" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Faizin Düşüşüyle Ekonominin Hızlanması Arasında Doğrudan İlişki Yok"

Foto: Musa Özyürek (AA)

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, KAYSO Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftalarda yaptığı toplantıda kademeli olarak faiz indirim kararı aldığını anımsattı ve şunları kaydetti:

"Bu ekonomimizin iyiye gittiği anlamına geliyor. Faiz indiriminin 0,50 puan olması az, 1 olması lazım. Faizin düşüşüyle ekonominin hızlanması arasında doğrudan bir ilişki yok. 'Faiz sıfır olsun da ekonomi direk büyüsün' düşüncesi yanlış. Avrupa'da sıfıra yakın faiz var ama büyüme olmuyor, çok sınırlı oluyor. Eğer büyüme faizle ilgili olsaydı Japonya'nın patlaması lazımdı, çünkü 15 yıldır sıfır faiz var. O nedenle bizim için istikrar çok önemli. Kısa vadede biraz daha zorlanacaksak, varalım zorlanalım. Bunu her zaman söyledim. Yine söylüyorum. Biz işimizin lobisiyiz. Onun için makro ekonomi iyi olacak ki, bizim de işlerimiz iyi olsun. 0,50 faiz indirimi birkaç ay daha devam edebilir. Gidişatı iyi görürler, bir puan daha düşerler".

Türkiye'nin etrafında bu kadar problem yaşanmasına rağmen ekonominin iyiye gitmesinin sevindirici olduğuna da dikkati çeken Boydak, "Geçen ay 4,3'lük bir büyüme açıklandı. Demek ki eğer biraz normal hayata dönsek biraz komşular normal hayata dönse, ticari partnerliğimiz daha da artarak devam etse biz daha iyiye gideceğiz. Büyüme oranlarımız yüzde 6-7'ye çıkacak" şeklinde konuştu.


Irak'ta işler iyiye gidiyor

15-20 gün öncesine göre Irak'a ihracatın hafiften artmaya başladığını hissettiklerini dile getiren Boydak, dışişleri, odalardan ve ekonomi bakanlığından aldıkları bilgiler çerçevesinde konuştuğunu vurguladı. Irak'ta işlerin iyiye gitmeye başladığını ve bunun devam etmesi halinde 1,5 ay içeresinde hayatın daha da normale döneceğine inandıklarını söyledi.

Ticari konularda ve ihracaat pazarında bir numaralı partnerin Irak olduğunu dile getiren Boydak, "Kayda girmeyen ihracat ve kapılardan yapılan alım satımlar var. Bunlar rakamlara tam girmiyor. İhracat yaptığımız ülkeler sıralamasında Almanya birinci, Irak ikinci diyoruz ama Irak açık ara birinci olabilir. İnşallah gelecek dönem de öyle olacak. Bir tarafta dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip bir ülkesi, bir tarafta da İtalya'dan Çin'e kadar ilişkisi olan sanayi ülkesi Türkiye. Bu ikilinin iş yapmasından daha doğal bir şey olamaz" diye konuştu.

En problemli dönemlerde dahi Türkiye'nin Irak'ta olduğunu ifade eden Boydak, yine tarafsız bir şekilde siyasi konulara çok aşırı girmeden Irak'ı ve işleri takip edecek konumda olacaklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faizin-dususuyle-ekonominin-hizlanmasi-arasinda-dogrudan-iliski-yok_122789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!